Niedzielski: wracamy do normalnego leczenia, ruszamy z rehabilitacją postcovidową

wpis w: Zdrowie | 0

Trzecia fala za nami. Teraz trzeba zająć się odbudową zdrowia Polaków. Częścią tego planu jest rehabilitacja postcovidowa – mówi Adam Niedzielski.

Mamy plan powrotu do leczenia jakie znamy sprzed pandemii – podał minister Niedzielski
Od 4 maja zniesiona zostanie rekomendacja dotycząca ograniczenia zabiegów planowych – zaznaczył
Ważnym elementem planu będzie rehabilitacja postcovidowa – dodał

– Czas pandemii przyniósł zaniedbania w obszarze zdrowia publicznego oraz znaczące ograniczenia w dostępności świadczeń. Zatem najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące jest powrót do normalnego leczenia, takiego, jakie znamy sprzed pandemii – wskazywał w poniedziałek w Nałęczowie minister zdrowia.
Łóżka wracają do systemu

– Wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawialiśmy elementy planu tego działania. Jest ich w sumie pięć. Dwa pierwsze to omawiana już wcześniej Krajowa Sieć Onkologiczna i Krajowa Sieć Kardiologiczna, trzeci – to rehabilitacja postcovidowa, a dwa kolejne, o których szerzej będziemy mówić po majówce, to program profilaktyki zdrowotnej dla osób po 40. roku życia oraz zniesienie limitów na specjalistyczne usługi medyczne – wymieniał.

– Od 4 maja zniesiona zostanie również rekomendacja dotyczące ograniczania zabiegów planowych, która była smutną koniecznością ze względu na sytuację związaną z pandemią. Konieczne jest również dynamiczne przywracanie do systemu łóżek przeznaczanych dotychczas dla pacjentów z Covid-19. W szczycie trzeciej fali było ich ponad 46 tys. Obecnie, po konsultacjach m. in. z wojewodami zdecydowaliśmy, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni ponad 10 tys. tych łóżek wróci do systemu i będzie służyć pacjentom z innymi schorzeniami niż Covid-19 – zaznaczył minister.
Rehabilitacja musi być powszechna

– Co do rehabilitacji postcovidowej, ma być ona przede wszystkim powszechna, bo zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Głównym problemem pacjentów, którzy przeszli Covid-19 jest utrata wydolności oddechowej, dlatego rehabilitacja będzie świadczona głównie w uzdrowiskach, ale także w warunkach ambulatoryjnych i domowych – wyjaśnił Niedzielski.

– Plan został opracowany we współpracy z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Wszystkie uzdrowiska, które są chętne do wzięcia udziału w programie rehabilitacji postcovidowej mogą się zgłaszać do NFZ. Pacjentom wystarczy natomiast skierowanie na rehabilitację wystawione przez dowolnego lekarza – mówił minister zdrowia.

 

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *