Nowa inicjatywa prezydenta. „Kilkadziesiąt rozwiązań”

wpis w: Zdrowie | 0

– Postanowiliśmy uruchomić proces wdrożenia kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie – przekazał prezydent Andrzej Duda. Projekt w najbliższych dniach ma trafić do Sejmu.Prezydent Andrzej Duda bierze w poniedziałek udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP w przeddzień szczytu NATO w Wilnie. Odprawa odbywa się w podwarszawskim Legionowie. Udział w niej biorą również m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak.

– Ostatnie kilkanaście miesięcy, to czas głębokiej analizy przebiegu wojny na Ukrainie, oceny polskich rozwiązań legislacyjnych dotyczących kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz przeprowadzania szeregu ćwiczeń, w które zaangażowane były cywilne, jak i wojskowe instytucje – mówił prezydent Duda, zwracając się do kadry kierowniczej sił zbrojnych.Dodał, że analiza obejmowała także sytuacje kryzysowe na naszym terytorium, „jak choćby upadek rakiety w Przewodowie”.

Prezydent chce zmian w obronności

Prezydent poinformował w związku z tym, że „na podstawie zgromadzonych wniosków i doświadczeń postanowiliśmy uruchomić proces wdrożenia na poziomie ustawowym kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie”.- Celem tych przyszłych zmian będzie wzmocnienie koordynacji władz politycznych oraz wojskowych w planowaniu obronnym, zarówno podczas pokoju, jak i podczas potencjalnego kryzysu, zwiększenie szybkości podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych, wzmocnienie systemu obronnego w sytuacji zagrożeń o charakterze hybrydowym i podprogowym, które dziś są niestety realizowane przez Federację Rosyjską – wymienił Andrzej Duda.

Jak poinformował „w najbliższych dniach, jako prezydencka inicjatywa, do Sejmu skierowany zostanie stosowny projekt ustawy”.

– Projekt przygotowany został w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z MON. Traktuję go jako szczególnie pilny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i mam nadzieję na jego szybkie przyjęcie. Jego założenia zostaną także przedstawione już w niedługim czasie” – mówił prezydent Duda.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *