Obostrzenia. Firmy już weryfikują szczepienia pracowników. Wciąż jednak nie ma jasnego prawa.

wpis w: Zdrowie | 0

W odpowiedzi na narastającą IV falę pandemii koronawirusa Ministerstwo Finansów zaostrzyło limity obłożenia sklepów i miejsc usługowych. Pracodawcy jednak chcą też sprawdzić jaki procent osób wśród zatrudnionego przez nich personelu jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. O ile Inspekcja Pracy nie nałoży za to mandatu, o tyle mogą odpowiadać za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.Wciąż nie ma politycznej zgody w Polsce co do obowiązku sprawdzania tzw. paszportów covidowych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki jedynie mgliście zapowiedział, że trwają dyskusje w tym temacie, jak w kwestii obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla przedstawicieli niektórych zawodów.

Niektóre firmy jednak nie chcą czekać, aż Prawo i Sprawiedliwość znajdzie większość w parlamencie w kwestii obowiązków związanych z pandemią. Niektórzy pracodawcy m.in. z sektora oświaty i usług (gastronomia) chcą wiedzieć, którzy z ich pracowników są zaszczepieni preparatami chroniącymi przed COVID-19 lub też posiadają negatywny wynik testu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Część szefów domaga się od swoich pracowników wyznaczenia terminu na przyjęcie szczepionki. Inaczej grożą im zwolnieniem. Jak podaje gazeta, takie przypadki zgłoszono do inspekcji pracy m.in. w województwach małopolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.Prawa do weryfikacji szczepień wciąż nie ma

Dziennik przypomina, że wciąż nie ma prawa, które umożliwiłoby pracodawcom weryfikację szczepień u pracowników. Po publikacji Wirtualnej Polski z inicjatywą wyszedł poseł Czesław Hoc i zapowiedział poselski projekt w tej sprawie. Na razie jednak niewiele więcej w tej sprawie się wydarzyło.

Jak zatem reagują państwowe organy w takich sytuacjach? „DGP” podaje, że Inspekcja Pracy ogranicza się w takiej sytuacji do pouczeń. Nie kwestionuje też zachęt do szczepień.Nieco inaczej ma się sprawa z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. W odpowiedzi na pytania dziennika podtrzymał on swoje stanowisko mówiące, że pracodawcy nie mają podstawy do żądania takich danych od pracownika.

– W sytuacji gdy dana osoba uważa, że jej dane są przetwarzane np. bez podstawy prawnej bądź z naruszaniem przepisów o ochronie danych osobowych, ma prawo do złożenia skargi do prezesa UODO, jak i do skierowania sprawy na drogę sądową – wskazał Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO, cytowany przez „DGP”.Firmy na pierwszym froncie walki z pandemią

Na pracodawców zrzuca się obowiązek walki z pandemią. Z jednej strony muszą zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy, a z drugiej – nie mogą w sposób oczywisty ustalić, kto choruje na COVID-19.

W money.pl szczegółowo opisywaliśmy sprawę kopalni gipsu Nowy Ląd w Niwnicach. Część górników miała zostać potraktowana przez przełożonych jako niezaszczepione. Wszystko przez to, że nie chcieli w wyznaczonym przez spółkę terminie dostarczyć certyfikatów zaszczepienia się na COVID-19. Nakazano im pracę na jednej, wieczornej zmianie, miały one też zostać pozbawione podwyżki inflacyjnej. Jeden z górników został zdegradowany i dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Sprawa znalazła swój finał w kontroli Inspekcji Pracy, która zarzuciła firmie dyskryminację.

Na razie jednak rząd stara się walczyć z pandemią zaostrzaniem restrykcji. Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Rząd zdecydował się na m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmianę limitów obowiązujących w sklepach, instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

źróło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *