Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę.

wpis w: Zdrowie | 0

Od 1 grudnia będą nowe obostrzenia. O ich skali będzie dziś mowa na rządowym sztabie kryzysowym. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział jednak, że „zamknięcie szkół nie wchodzi w grę”.Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Niedzielski: zamknięcie szkół nie wchodzi w grę

Nowe obostrzenia są w zasadzie pewne. O to, jakie restrykcje od 1 grudnia mogą zostać wprowadzone, był pytany w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Przyznał, że o skali i zakresie ograniczeń będzie dziś mowa na rządowym sztabie kryzysowym.

Szef resortu zdrowia zaznaczył jednak, że „zamknięcie szkół nie wchodzi w grę”.

Jakie restrykcje zostaną zatem wprowadzone?

– Do sztabu kryzysowego nie będę ujawniał żadnych informacji – odpowiedział minister zdrowia. Przyznał jednak, że chodzi o limity.Myślimy o takich drobnych ruchach, które będą wyraźnym sygnałem mówiącym, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci Omikrona – wyjaśnił Niedzielski.Rząd zaostrzy limity w miejscach publicznych

Limity, o których wspomina szef resortu zdrowia, znamy z poprzednich fal pandemii. Dotyczą liczby osób, które mogą przebywać w określonych miejscach publicznych czy które mogą brać udział w wydarzeniach.

Najpewniej na początek zostaną zmniejszone limity w galeriach handlowych, sklepach, być może również restauracjach.

Dodajmy, że limity obowiązują również obecnie. Generalnie jednak nie są restrykcyjne, często też nie są przestrzegane. Ponadto do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.Przykłady obecnie obowiązujących limitów (nie wliczają się do nich osoby zaszczepione):

Do 30 listopada w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych (sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe) obowiązuje limit maks. 1 os. na 10 m2.
Do 30 listopada we wszystkich typach zgromadzeń może uczestniczyć maks. 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
Do 30 listopada lokale gastronomiczne działają w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 75 proc. obłożenia lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
Zaostrzenie zasad wjazdowych i kwarantanna

Rząd ma w planach jednak nie tylko zmniejszanie limitów i ograniczenia wewnątrz kraju, ale i zmiany na granicach.

– Na pewno będziemy kwarantannować osoby, które przyjeżdżają z krajów gdzie jest odnotowany Omikron i w tej chwili pracujemy nad tą listą, również krajów europejskich. Z ewentualnej kwarantann będzie zwalniał test czy też posiadanie certyfikatu szczepień – zapowiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że trzeba działać bardzo pilnie i uszczelnienia granicy zostaną wprowadzone już na początku grudnia.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *