Odszkodowania za NOP-y już wkrótce. „Mam zapewnienie ze strony marszałek Witek”

wpis w: Zdrowie | 0

Fundusz Kompensacyjny, z którego mają być wypłacane odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne, otrzymał zielone światło od rządzących. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej. Sejm rozpocznie prace nad projektem z druku 1449, który przegłosował wcześniej rząd.Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji ogłosił nowe obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 1 grudnia. Dziennikarze zapytali szefa MZ m.in. o Fundusz Kompensacyjny, z którego mają być wypłacane odszkodowania za NOP-y. Minister zdradził, jaka będzie przyszłość pomysłu.

– Co do Funduszu Kompensacyjnego. Zostanie troszeczkę przeredagowany projekt, który już trafił do Sejmu i będzie procedowany. Takie mam zapewnienie ze strony pani marszałek Witek, za co serdecznie dziękuję, bo myślę, że to jest bardzo dobra decyzja, która też jest odpowiedzią na różne wątpliwości – wyjaśnił Adam Niedzielski.Fundusz Kompensacyjny. Sejm wznawia prace nad rządowym drukiem

To oznacza, że nie będzie nowego projektu ustawy, który zapowiadał w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu z politykami opozycji. Zamiast tego z rządowego projektu z druku 1449 prawdopodobnie zostaną usunięte przepisy wzbudzające kontrowersje.W money.pl pisaliśmy już, że uchwaleniu tego projektu sprzeciwia się Parlamentarny Zespół ds. Sanitaryzmu, w którym zasiada siedmiu posłów klubu PiS, w tym m.in. Anna Maria Siarkowska i Janusz Kowalski (Solidarna Polska). Ich sprzeciw wzbudza kilka zapisów w nim zawartych, m.in. wydłużenie kwarantanny oraz tzw. kłamstwo covidowe, czyli zatajenie informacji przed sanepidem o osobach, z którymi zakażony miał kontakt. Grozić miała za nie kara do 30 tys. złotych.Zgodnie z rządowym projektem – nad którym Sejm ma wznowić prace – wysokość rekompensat z Funduszu Kompensacyjnego uzależniona jest od długości okresu hospitalizacji i charakterystyki odczynu. Maksymalna rekompensata będzie nie większa niż 100 tys. złotych. Takie pieniądze otrzymają osoby hospitalizowane powyżej 120 dni. Dolny limit świadczenia wyniesie 10 tys. złotych w przypadku hospitalizacji krótszej niż 14 dni.
Weryfikacja zaszczepionych pracowników z projektu poselskiego

Adam Niedzielski odpowiedział też na pytania dotyczące bezpłatnych testów raz w tygodniu dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji. Zgodnie z ustaleniami po piątkowym posiedzeniu Waldemara Kraski i polityków opozycji, takie testy mają być dobrowolne. Wykonywane będą wyłącznie na wniosek samego pracownika. Testowanie określonych grup zawodowych, to jest kwestia rozporządzenia, które już przygotujemy – przekazał dziennikarzom minister Niedzielski.Nieco trudniejsza ścieżka legislacyjna czeka przepisy, które mają umożliwić pracodawcom weryfikowanie szczepień u pracowników. Dziennikarka money.pl zapoznała się ze szczegółami projektu ustawy przygotowywanego przez Czesława Hoca (PiS). Okazuje się, że poselski projekt weryfikacji szczepień – znacznie łagodniejszy od rządowego – będzie tym, nad którym Zjednoczona Prawica będzie kontynuować prace.

– Jeżeli chodzi o kwestie pracodawców, to nadal prowadzimy dialog polityczny z różnymi grupami, którego celem jest jednak przekonywanie do pomysłu, który został zaprezentowany przez pana posła Czesława Hoca – ogłosił Adam Niedzielski. – Mamy już nawet pewnego rodzaju przemyślenia, jak ten projekt modyfikować, żeby zyskał większą akceptację. Po prostu nad nim pracujemy – dodał.Nowe obostrzenia od 1 grudnia

W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od 1 grudnia. Są to:

14-dniowy zakaz lotów do siedmiu państw: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe;
wydłużenie do 14 dni kwarantanny dla przybywających ze strefy non-Schengen;
1 osoba na 15 m kw. w: siłowniach, klubach fitness, targach, obiektach związanych z kulturą, handlem czy hazardem;
50 proc. obłożenia kościołów, obiektów sportowych (zamkniętych), związanych z kulturą, gastronomicznych, hoteli;
maksymalnie 100 osób na zgromadzeniach, uroczystościach czy w dyskotekach.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *