W czwartek rano ruszyła akcja protestacyjna mediów. Zaangażowanych w nią jest kilkaset redakcji i organizacji dziennikarskich.
Ponad 350 mediów z całej Polski, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Mediów Lokalnych apelują do polityków o wprowadzenie poprawek, które wzmacniają wydawców w negocjacjach z big techami, m.in. Googlem, Metą czy Microsoftem dotyczących wynagrodzeń za wykorzystywane przez nich treści.
Pod koniec czerwca Sejm odrzucił proponowane przez wydawców i dziennikarzy poprawki, teraz nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych trafiła do Senatu, który zbiera się w tej sprawie na posiedzeniu 10 lipca.
Protest jest widoczny w publikacjach redakcyjnych, w programach informacyjnych, wywiadach oraz w social mediach najważniejszych mediów w Polsce. Organizatorzy przygotowali apel, pod którym podpisali się przedstawiciele większości mediów w Polsce. Pełna jego treść znajduje się w poniższym artykule:Poniżej zaledwie ułamek tekstów, jakie w ostatnich latach opublikowała Wirtualna Polska. Bez wolnych niezależnych mediów te afery i informacje nie zostałyby ujawnione:
Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu
Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi „Dobrej Zmiany”
Jak minister z bratem ponad 140 hektarów upolowali
Ujawniamy. Oto majątek Mateusza i Iwony Morawieckich
Donald Tusk jak Mateusz Morawiecki. Też przepisał majątek na żonę
Ujawniamy. Samowola i tysiące sztuk bydła na nielegalnych fermach „króla wołowiny”
Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem
źródło:wp.pl
Dodaj komentarz