Ogromne straty aptek przez darmowe szczepienia na grypę.

wpis w: Zdrowie | 0

Od tygodnia osoby dorosłe mogą skorzystać z programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. To oznacza ogromne straty aptek, które nabyły preparaty, a teraz nie mogą ich sprzedać.Ogromne straty aptek przed darmowe szczepionki na grypę

Mija tydzień, odkąd został uruchomiony program bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich osób pełnoletnich. Zainteresowani mogą zaszczepić się przeciw grypie szczepionką Influvac Tetra z zapasów rządowych w wyznaczonych do tego punktach szczepień na terenie całego kraju.

„Równolegle prowadzona jest sprzedaż refundowanych szczepionek Vaxigrip Tetra i Fluenz Tetra (aerozol do nosa) przeciw grypie w aptekach. Obserwujemy jednak znaczny spadek zainteresowania tymi produktami w ostatnim czasie” – informuje serwis GdziePoLek.

Z danych serwisu wynika, że aktualnie refundowana szczepionka Vaxigrip Tetra dostępna jest w ok. 79 proc. aptek połączonych z portalem. Średnio placówki te posiadają na stanie 14 opakowań szczepionki.

– Spadek sprzedaży szczepionki związany jest przede wszystkim z uruchomieniem rządowego programu bezpłatnych szczepień. Dla jednego pacjenta przekłada się to na oszczędność rzędu ok. 25 zł – 52 zł (zależnie, czy szczepionka apteczna miałaby być wydana z refundacją lub pełnopłatnie) – dodaje farmaceutka Angelika Talar-Śpionek z serwisu.
Apteki mogą stracić po kilkanaście tysięcy złotych

Wygląda na to, że jeśli nie zostanie wprowadzona nowelizacja pozwalająca na włączenie aptek do programu bezpłatnych szczepień przeciw grypie, niesprzedane szczepionki będą musiały zostać zutylizowane.

– Ponieważ najlepiej zaopatrzone apteki posiadają do prawie 350 sztuk szczepionki Vaxigrip, brak możliwości sprzedaży lub zwrotu to dla nich straty do kilkunastu tysięcy zł. Przykładowo, jedna z aptek o tak dużej liczbie szczepionek na stanie od czasu ogłoszenia programu sprzedała zaledwie kilka sztuk – dodaje farmaceutka.

Z danych serwisu wynika, że szczepionka donosowa Fluenz Tetra dostępna jest obecnie w ok. 35 proc. aptek, w ostatnich dwóch tygodniach dostępność ta utrzymuje się na stałym poziomie.

– Mimo, iż dzieci nie są objęte programem darmowych szczepień, tutaj również obserwujemy spadek sprzedaży oraz dobrą dostępność leku „od ręki” – średnio 6 opakowań leku w aptece – zauważa Angelika Talar-Śpionek.

W tym sezonie do aptek ma trafić jeszcze nierefundowana szczepionka przeciw grupie – Fluarix Tetra. Dostawy do aptek planowane są dopiero na grudzień br.

Czekanie na kolejne zmiany

Zgodnie z opublikowaną w ubiegłym tygodniu nowelizacją Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kwalifikować i szczepić przeciw grypie będą również farmaceuci, dentyści, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Zmiana ta wejdzie w życie w drugim tygodniu grudnia br.

Nadal nie ma jednak decyzji, czy preparaty, które apteki mają już na stanie, będą mogły być wykorzystane w ramach akcji darmowych szczepień. Zapobiegłoby to konieczności dokonywania zwrotów preparatów do hurtowni lub ich utylizacji.

„Trwają prace legislacyjne dotyczące regulacji w tym zakresie” – informował nas jeszcze w listopadzie resort zdrowia.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *