Orzeczenie sądu: Igor Tuleya wciąż jest sędzią i ma immunitet

wpis w: Pozostałe | 0

„Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzia sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania” – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Przypomnijmy, że Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała 18 listopada zeszłego roku o uchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Stało się to po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Działalność Izby zamroził też unijny Trybunał Sprawiedliwości – izba przestała rozpoznawać sprawy dyscyplinarne, ale cały czas orzeka w sprawach immunitetowych. Wielu prawników uważa jednak, że nie ma do tego prawa.

W środę potwierdził te zastrzeżenia w swoim orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie. „Uchylenie immunitetu może nastąpić na podstawie prawomocnego orzeczenia niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu w toku sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy. Izba Dyscyplinarna nie ma żadnej z tych właściwości” – uznał Sąd Apelacyjny. Fragmenty orzeczenia sądu opublikowało w piątek na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekał w sprawie zażalenia, jakie złożyła prokuratura. Tuż po tym, jak Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu Tulei, ten w prowadzonej przez siebie sprawie zadał pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zawiesił postępowanie. Prokuratura zaskarżyła to postanowienie, oceniając, że zostało ono wydane przez sędziego nieuprawnionego do orzekania.

„Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzia sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania” – orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie.

„Sam fakt (…) wydania dokumentu, który nie stanowi orzeczenia sądu przez organ niebędący sądem jest wystarczający do uznania tego dokumentu za nieistniejący w porządku prawnym, nieskuteczny i nienaruszający immunitetu sędziego” – stwierdził sąd.

Sędzia Tuleya w rozmowie z TVN24 zapowiedział już, że w poniedziałek stawi się do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ma zamiar złożyć prezesowi tego sądu wniosek o dopuszczenie do orzekania.

źródło: wp.pl
foto: East News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *