Papież: Rosyjski naród nie jest okrutny. Rosjanie są wspaniali

wpis w: Zdrowie | 0

To nie naród rosyjski prowadzi wojnę. To żołnierze, najemnicy – powiedział papież Franciszek podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej z pielgrzymki w Bahrajnie. Podkreślił, że Rosjanie to „wspaniały naród”, który „bardzo szanuje”. Wspomniał przy okazji o twórczości Fiodora Dostojewskiego.

Podczas konferencji prasowej na pokładzie papieskiego samolotu Franciszek był pytany o wojnę na Ukrainie.
Papież: Uderza mnie okrucieństwo wojny na Ukrainie

Papież podkreślał, że dzień po wybuchu wojny na Ukrainie poszedł do ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej i powiedział mu, że jest „gotów pojechać do Moskwy i rozmawiać z Putinem”. Ambasador odparł, że nie jest na to moment. – My jesteśmy tym momentem zainteresowani – oznajmił.

– Dwa razy rozmawiałem przez telefon z prezydentem (Ukrainy Wolodymyrem) Zełenskim – dodał.
Papież: Naród rosyjski jest wspaniały

Papież podkreślał, że „uderza go okrucieństwo” wojny na Ukrainie i dlatego mówi o „udręczonej Ukrainie”.

– To okrucieństwo nie narodu rosyjskiego, być może… ponieważ naród rosyjski jest wspaniały. Okrutni są najemnicy i żołnierze, którzy traktują wojnę jak przygodę – powiedział.

– Wolę myśleć o tym w ten sposób, bo mam wielki szacunek dla narodu rosyjskiego, dla rosyjskiego humanizmu. Wystarczy pomyśleć o Dostojewskim, który do dziś nas inspiruje, inspiruje chrześcijan do myślenia o chrześcijaństwie – powiedział papież.

Franciszek powiedział, że darzy wielką sympatią naród rosyjski i ma wielki sentyment do narodu ukraińskiego. – Jestem pośrodku dwóch narodów, które kocham – dodał.

Papież nazwał wojnę na Ukrainie wojną światową. – Trzy wojny światowe w ciągu stulecia – powiedział i dodał, że „największym nieszczęściem na świecie jest produkcja broni”.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *