Paszporty szczepionkowe. Stanowisko WHO

wpis w: Zdrowie | 0

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie popiera wymagania od podróżujących paszportów szczepionkowych. Rzeczniczka WHO tłumaczy to brakiem pewności, czy szczepienie rzeczywiście zapobiega przenoszeniu się wirusa oraz obawą o równe traktowanie.

– My jako WHO mówimy na tym etapie, że nie chcielibyśmy, aby paszport szczepionkowy był wymogiem przy wjeździe lub wyjeździe do kraju. Na ten moment nie jesteśmy pewni, czy szczepionka zapobiega transmisji – powiedziała we wtorek rzeczniczka WHO Margaret Harris.

– Oprócz tego istnieją inne czynniki, w tym kwestia dyskryminacji osób, które nie mogą otrzymać szczepionki z tego czy innego powodu – dodała Harris podczas briefingu prasowego ONZ.

Harris nadmieniła, że pod koniec kwietnia WHO będzie dokonywać przeglądu chińskich szczepionek firm Sinopharm i Sinovac pod kątem możliwego użycia w nagłych wypadkach. Wciąż potrzebna jest większa ilość danych na temat tych preparatów. – Bardzo potrzebujemy większej ilości szczepionek – dodała rzeczniczka WHO.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował w zeszłym miesiącu do krajów posiadających nadwyżki zapasów szczepionek, aby w trybie pilnym przekazały 10 milionów dawek ośrodkowi COVAX. Ograniczenia eksportowe Indii sprawiły, że programowi dzielenia się szczepionkami brakuje dostaw szczepionki AstraZeneca produkowanych w tym kraju.

źródło: o2.pl
foto: Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *