Najczęstsza genetyczna choroba na świecie – hipercholesterolemia (FH) – dotyka 1 na 200 Polaków. Zaledwie 1 proc. chorych jest zdiagnozowanych. Może zaś ona odpowiadać za przedwczesną chorobę sercowo-naczyniową. Jej wczesne wykrycie i włączenie terapii może nawet w 80 proc. zredukować ryzyko wystąpienia tego problemu – przekonuje doc. Piotr Dobrowolski z Narodowego Instytutu Kardiologii.
Choroba dotyka w naszym kraju ok. 140-150 tys. osób. Docent Dobrowolski wskazuje, że chorobę należy podejrzewać u osób z wysokim poziomem cholesterolu całkowitego u pacjenta lub krewnych, z przedwczesną chorobą sercowo-naczyniową u pacjenta lub w wywiadzie rodzinnym. Problem ten może dotyczyć również pacjentów poniżej 45 r.ż z żółtakami ścięgien czy rąbkiem rogówkowym.
Jak wyjaśnia ekspert, jej objawami jest m.in. bardzo wysokie stężenie cholesterolu, które występuje od najmłodszych lat. Ten wysoki poziom może wpływać na wczesny rozwój choroby sercowo-naczyniowej. – Dziś mamy problem w kraju ze wczesnym wychwyceniem takich pacjentów. W ich przypadkuczas wdrożenia leczenia odgrywa olbrzymia rolę.
Pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną są narażeni na ryzyko rozwoju choroby wieńcowej już ok. 30. roku życia. Włączenie wczesnego leczenia za pomocą statyn pozwala na zmniejszenie występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych , a leczenia hipolipemizującego zapobiega przedwczesnemu rozwojowi miażdżycy.
Jest szansa, że wkrótce odsetek pacjentów ze zdiagnozowaną hipercholesterolemią rodzinną poprawi się. To za sprawą rozpoczynającego się programu profilaktycznego KORDIAN 2020.
Jego celem jest wzrost świadomości oraz zwiększenie wykrywalność chorób układu sercowo-naczyniowego u osób aktywnych zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów obciążonych genetycznie hipercholesterolemią rodzinną.
Wstępną rekrutację prowadzić będą zakwalifikowane do programu poradnie POZ. Kwalifikacja obejmie wstępną wizytę w ramach, której lekarz przeprowadzi wywiad, wypełni checklistę i formularz POLSCORE oraz wykona odpowiednie badania.
Zakwalifikowani pacjenci zostaną objęci interwencją edukacyjną. Pacjenci wysokiego ryzyka, a w szczególności z wysokim poziomem LDL, zostaną skierowani do poradni kardiologicznej w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie zostanie przeprowadzony dalszy screening w celu potwierdzenia FH i wdrożone ewentualne leczenie farmakologiczne. Programem zostaną objęte także krewni chorego,u których potwierdzone zostanie również FH.
Program Kordian 2020 właśnie rusza w województwach łódzkim i mazowieckim. Do jego realizacji zakwalifikowano 40 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Rekrutacja pacjentów ma ruszyć na przełomie lutego i marca. Ma objąć 4 tys. kobiet i mężczyzn w wieku produkcyjnym.
Projektem kieruje Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie przy współpracy z partnerami : Warszawskim Instytutem Medycznym i Fundacją My Pacjenci.
źródło: rynekzdrowia.pl
Dodaj komentarz