Płonąca trumna na proteście rolników. „To symbol”

wpis w: Zdrowie | 0

Na proteście rolników w Warszawie manifestujący wnieśli czarną trumnę. – Symbolizuje upadek polskiego rolnictwa – ogłosili.W Warszawie o godz. 11 rozpoczął się protest rolników. Manifestujący domagają się od rządu działań ws. importu płodów rolnych z Ukrainy, a także wycofania z założeń Zielonego Ładu.

Rolnicy zebrali się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, gdzie podpalili opony, flagi unijne czy śmieci.

Protestujący nieśli także czarną trumnę. – Proszę państwa, ta trumna symbolizuje wiecie co. Ta trumna symbolizuje upadek polskiego rolnictwa i upadek Polski – przekonywali. – To symbol, panie premierze – mówili. Do trumny dołączono tabliczkę z napisem „Rolnik, żył lat 20, zabił go Zielony Ład”.Obiekt został później spalony. Jak relacjonuje Polsat News, w pewnym momencie jeden z protestujących podbiegł do płonącej trumny i przeciągnął ją przez barierki. Doszło do szarpaniny z policją. Trumny są stałym elementem protestów rolniczych. Stawiano je m.in. przed urzędami w innych miejscowościach.

Protesty rolników

Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. We wtorek rolnicy demonstrowali w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce. Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne. Premier Donald Tusk zapowiedział kolejną turę negocjacji z rolnikami na sobotę. – Umówiłem się z rolnikami na spotkanie w tym tygodniu, żeby zaraportować im działania, jakie podjąłem od naszego ostatniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie – powiedział.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *