Pogarsza się dostęp do lekarzy specjalistów. Jest gorzej niż na początku pandemii

wpis w: Zdrowie | 0

W ocenie Polaków pogarsza się dostęp do lekarzy specjalistów. Więcej niż jedna czwarta badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej. Najczęściej z własnej kieszeni Polacy płacili za porady okulisty, ginekologa i internisty.Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzono w dniach do 1 do 5 lipca 2021 r. na grupie 1000 Polaków.
Dla prawie 40 proc. Polaków dostęp do lekarzy jest taki jak przed pandemią

38,4 proc. Polaków przyznało, że z pomocy lekarza podczas COVID-19 korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii, a 37,9 proc. – rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak.

Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii nie skorzystał z pomocy lekarza.

Z pomocy dentysty w czasie pandemii nie skorzystało 3 na 10 badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do dentysty Polacy zwracają się zazwyczaj tak samo często (31,5 proc.) lub rzadziej niż przed pandemią (30,9 proc.). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się co dwunasty Polak.

Niemal jedna trzecia ankietowanych wskazała, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii, nieznacznie mniej ankietowanych uznało zaś, że kontakt ten nie był ani łatwiejszy ani trudniejszy (31,1%).Prawie jedna czwarta Polaków badanych przez Bio-Stat uważa, że kontakt z lekarzem specjalistą był łatwiejszy niż w początkowym okresie pandemii.Prywatnie najczęściej chodziliśmy do okulisty i ginekologa

Więcej niż 1/4 badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej.

Badani, którzy w ciągu ostatniego pół roku skorzystali z pomocy lekarza w ramach wizyty prywatnej, najczęściej udawali się po pomoc do okulisty (28,3 proc.), ginekologa (22,3 proc.) oraz internisty (18,4 proc.).

Polacy u lekarza w ciągu ostatniego półrocza wg Biostat. Najczęściej korzystali z wizyt prywatnych u:

okulisty (28,3 proc.),
ginekologa (22,3 proc.)
internisty (18,4 proc.)

Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy (17,9 proc.) oraz kardiologa (17,4 proc.). Polacy najrzadziej, w ciągu ostatniego pół roku, korzystali z prywatnej pomocy reumatologa (3,7 proc.) i onkologa (3,6 proc.).

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *