Polak w zespole negocjującym szczepionki dla UE. Skład zespołu – poufny

wpis w: Pozostałe | 0

Przedstawiciel polskich władz jest jednym z siedmiu głównych negocjatorów, którzy w imieniu Unii Europejskiej pod kierunkiem Komisji Europejskiej negocjują dla 27 państw kontrakty z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek – podał w czwartek portal RMF24.

Jak podkreśla RMF24, Polak jest członkiem ścisłego negocjacyjnego zespołu, którego skład jest poufny. „Ani Komisja Europejska, ani Ministerstwo Zdrowia nie chciały podać nazwiska osoby, która jest jednym z siedmiu głównych negocjatorów szczepionek w imieniu całej Unii ze względu na poufność toczących się negocjacji” – zaznaczył portal.

Według RMF24 w składzie poufnego Wspólnego Zespołu Negocjacyjnego poza przedstawicielem Polski jest też przedstawiciel Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Szwecji.

„Jak poinformowało RMF FM Ministerstwo Zdrowia, Polak jest wydelegowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i jest to ekspert merytoryczny od szczepionek” – przekazał portal.

„Ukrywanie nazwisk tego zespołu, który w imieniu obywateli całej Unii negocjuje kontrakty, wywołało oburzenie organizacji pozarządowych, które złożyły skargę w tej sprawie do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich” – zaznacza RMF24.

Portal dodaje, że Holandia nie ukrywa nazwiska swojego negocjatora. „Informacje o nim można znaleźć na rządowej stronie internetowej. Jest nim Erik Bruinsma, prawnik z wykształcenia, obecnie dyrektor Ministerstwa Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu, który wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, a także w Ministerstwie Finansów oraz w Administracji Podatkowej i Celnej” – zauważa RMF24

RMF24 podkreśla, że rolą ekipy negocjatorów jest negocjowanie kontraktów z firmami farmaceutycznymi. – Co tydzień zdają relacje komitetowi pilotażowemu. Ten ostatni wytycza linie kierunkowe negocjatorom i zapewnia, żeby interesy wszystkich państw członkowskich zostały uwzględnione w trakcie negocjacji – przekazał cytowany przez portal rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Jak poinformowano, negocjacje z dostawcami szczepionek są prowadzone przez Komisję wraz ze Wspólnym Zespołem Negocjacyjnym (Joint Negotiation Team); członkowie Wspólnego Zespołu Negocjacyjnego, którzy reprezentują siedem państw członkowskich, są mianowani przez Komitet Sterujący (Steering Committee).

„Komitet Sterujący omawia i dokonuje przeglądu wszystkich aspektów umów zakupu ramowych (APA), zanim zostaną one podpisane. W komitecie, który zbiera się co tydzień, reprezentowane są wszystkie państwa członkowskie UE” – czytamy na portalu.

„Zespół negocjacyjny najpierw prowadzi wstępne rozmowy z daną firmą, aby dowiedzieć się, czy istnieje wspólna płaszczyzna do podjęcia szczegółowych negocjacji umownych. Jeśli tak jest, do firmy tej wysłane zostaje zaproszenie do składania ofert, po czym musi ona przedłożyć swoją ofertę. Umowa zakupu z wyprzedzeniem zostaje zawarta, kiedy obie strony sfinalizują prace związane z umową. Jest to omawiane i uzgadniane z komitetem sterującym. Zawarcie umowy zakupu z wyprzedzeniem wymaga zatwierdzenia przez Komisję” – podkreśla RMF24.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *