„Polska nie jest bezpieczna gazowo”. Uratowała nas ciepła zima?

wpis w: Zdrowie | 0

Polska nie jest w pełni zabezpieczona pod kątem dostaw gazu, brakuje magazynów. Dla rozwoju odnawialnych źródeł energii kluczowe jest odblokowanie i rozwój sieci – oceniła Małgorzata Kozak, dyrektor Urzędu Regulacji Energetyki. Jak dodała, na razie nie grozi nam deficyt gazu, jednak wynika to głównie z łagodnych temperatur tej zimy.Pytana podczas konferencji Forum Energii i Polityki Insight, czy Polska jest bezpieczna gazowo, odpowiedziała: – Nie do końca. Niestety nie możemy być optymistami. Ruszyły inwestycje: połączenie GIPL, Baltic Pipe, interkonektor polsko-słowacki, mamy plany rozbudowy terminali, budowy FSRU. To mimo wszystko jest trochę mało.Dyrektor URE: Polska nie jest bezpieczna gazowo

– To, co będzie decydować o bezpieczeństwie państwa, to magazyny. My ich mamy trochę za mało. Musimy zwrócić uwagę na ich rozbudowę – dodała Kozak. Jak wskazała, obecnie gazu wystarcza, ale o ok. 20 proc. obniżyło się zużycie. – Póki co mamy gaz, ale to jest związane z pogodą. Ciepła zima nas uratowała – powiedziała dyrektor URE.

Kozak zauważyła, że nie można gwałtownie zwiększyć podaży gazu LNG, a o dostępność terminali będą konkurować z Europą takie kraje jak Chiny, Indie czy Japonia. – Bezpieczeństwo kosztuje – powiedziała Małgorzata Kozak.W jej ocenie, aby odnawialne źródła energii mogły się rozwijać, konieczna jest rozbudowa sieci. – Inwestycje w OZE (odnawialne źródła energii – red.) to nie tylko budowa instalacji, to ogromne koszty rozwoju systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego – powiedziała dyrektor.

Jak zaznaczyła, dyskusja o tzw. regule 10H (według projektu noweli tzw. ustawy wiatrakowej minimalna odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych ma mieścić się w przedziale od 700 m do 10-krotności wysokości wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu – red.) może okazać się niewystarczająca z uwagi na to, że krajowe systemy elektroenergetyczne mają problem z obsługą tak dużej ilości energii z odnawialnych źródeł.
Rynek mocy do zmiany

– W urzędzie są już pewnie tysiące wniosków o rozstrzygnięcie sporu z tytułu odmowy przyłączenia do sieci złożonych przez przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować w zieloną energię. Najważniejsze z punktu widzenia systemu jest odblokowanie sieci – dodała Kozak.Dyrektor URE oceniła, że przedyskutować należałoby mechanizm rynku mocy, jego koszty i efekty. – Gdy się popatrzy na wyniki aukcji rynku mocy, jak funkcjonuje rynek mocy w Polsce, jakie są jego koszty i co przyniósł, to myślę, że mechanizm jest do zmiany. Rynek mocy co do zasady zagwarantował bezpieczeństwo, bo bez dodatkowych środków istniejące jednostki by się wyłączały. Czy jednak stać nas na to, by dopłacać takie sumy jednostkom istniejącym? – powiedziała, dodając, że potrzebne są mechanizmy wspierające nowe jednostki.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *