Polski Ład. Skarbówka sprawdzi konto bankowe. Ruszą masowe kontrole?

wpis w: Zdrowie | 0

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, już od lipca tego roku skarbówka będzie mogła prosić bank o dane z rachunku osoby fizycznej. Dotyczy to sytuacji w trakcie postępowania przygotowawczego czy też czynności wyjaśniających w sprawie karnej skarbowej.
Polski Ład. Skarbówka sprawdzi konto bankowe

Już od 1 lipca urzędy skarbowe będą miały większe uprawnienia. Wówczas wejdzie w życie nowy zapis uchwalony w Polskim Ładzie, który wyposaży skarbówkę w bardzo potężne narzędzie. Będzie mogła znaczne dokładniej skontrolować konta bankowe podatników, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do banków o udostępnienie danych osoby fizycznej w trakcie postępowania przygotowawczego albo czynności wyjaśniających w sprawie karnej skarbowej będzie mógł zwrócić się naczelnik urzędu skarbowego – informuje biznes.interia.pl za „DGP”.

Głównym celem tego zapisu – według Ministerstwa Finansów – jest ujednolicenie dotychczasowych uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej w tym zakresie. Najważniejszą zasadą jest to, że skarbówka nie może żądać do banków informacji bez wszczęcia postępowania wobec podatnika.

Od 1 lipca Administracja Skarbowa zyska dostęp do kont osób fizycznych

Jak przypomina biznes.interia.pl, od 1 lipca zacznie funkcjonować zmiana art. 48 ust. 1 ustawy o KAS, która to umożliwi pozyskania danych z kont osób fizycznych również w trakcie postępowania przygotowawczego albo czynności wyjaśniających. Przekazane dane będą mogły także dotyczyć pełnomocników rachunku bankowego.

Jednocześnie resort finansów uspokaja podatników. Otóż wspominany zapis nie może być stosowany bez konkretnej przyczyny, a także bez powiązania z popełnionymi czynami będącymi przedmiotem postępowania przygotowawczego, co podkreśla „DGP”.

Banki podczas udzielania stosownych informacji ściśle przestrzegają tajemnicy bankowej, natomiast przekazywane dane są chronione tajemnicą skarbową.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *