Pożary to nie przypadek? Niepokojące słowa szefa BBN po incydentach

wpis w: Zdrowie | 0

– To nie są pożary tylko w Polsce, dlatego to musi budzić podejrzenia – mówi szef BBN Jacek Siewiera na antenie TVN24. W ten sposób odnosi się do serii pożarów z ostatnich dni w naszym kraju.Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera odniósł się na antenie TVN24 do serii pożarów, jakie w ostatnich dniach wybuchły w Polsce.

W Warszawie spłonęła hala przy ul. Marywilskiej. Tragiczny pożar miał miejsce także na Śląsku – płonęło składowisko z chemikaliami w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się także w Grodzisku Mazowieckim w liceum, gdzie trwał egzamin maturalny.

– Takie pożary pojawiają się nie tylko w naszym kraju, ale chociażby ostatnio w Helsinkach – zaznacza szef BBN. Tam seria pożarów była „dziełem” kilkuosobowych grupek, a ich motywem „wyzwanie” rzucone w mediach społecznościowych. Jacek Siewiera zwraca uwagę, że takie pożary (jak te w Polsce w ostatnich dniach) powinny wzbudzić podejrzenia. – To, że nie wiemy, czy mamy do czynienia z naturalnych biegiem spraw, czy z inspiracją służb np. w mediach społecznościowych jest elementem wojny kognitywnej – zaznacza.W kontekście możliwego działania wschodnich służb mówi, że „trzeba przyjąć, iż taka ewentualność istnieje”.

– Pamiętajmy też informacje zachodnich służb wywiadowczych, że najpierw będą rosyjskie prowokacje, później pożary. Nie da się wykluczyć żadnego elementu drabiny eskalacyjnej. Tym bardziej, że federacja rosyjska znowu chce wywrzeć presję – dodaje Siewiera.

Siemoniak o pożarach. „Co najmniej wrażenie serii”

Do ostatnich pożarów, jakie wybuchły w różnych miejscach w Polsce odniósł się również w radiowej Jedynce szef MSWiA Tomasz Siemoniak. – Mamy do czynienia z co najmniej wrażeniem serii – mówił. Podkreślił, że najważniejsze zadanie to wyjaśnienie, czy „te zjawiska się ze sobą łączą i kto za nimi stoi”.- W Siemianowicach Śląskich śledztwo trwa, są areszty. Chodzi o szeroko rozumiany kontekst odpadów. Przypomnę też, działania ABW z przełomu stycznia i lutego. Wówczas były zatrzymania i areszt dla kogoś kto na polecenie obcych służb szykował się do podpalenia na terenie Wrocławia – dodał Siemoniak.Do serii poważnych pożarów w różnych miejscach w kraju doszło w ciągu ostatnich dni. W Warszawie spłonęła hala przy ul. Marywilskiej. Na Śląsku płonęło składowisko odpadów z chemikaliami w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się także m.in. w Grodzisku Mazowieckim w liceum, gdzie trwał egzamin maturalny.

źródło:wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *