Prezes NRL i GIS apelują do środowiska medycznego o wiarygodny przekaz ws. koronawirusa

wpis w: Pozostałe | 0

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia nowym koronawirusem 2019-nCoV i rozprzestrzenianiem się epidemii poza obszar Chin, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Główny Inspektor Sanitarny zaapelowali do środowiska medycznego o przekazywanie wiarygodnych informacji.

Wiarygodnych, tj. opartych na aktualnej wiedzy zgodnej ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic?fbclid=IwAR2m34EiOEWvuoj1QwZNo0hzH54p0BHmkidzIF8MVxilUWtjMb_kpbFpXJg

oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-dotyczaca-koronawirusa-2019-ncov-postepowanie-dla-podrozujacych/?fbclid=IwAR3m9yGHBsgDm84LOxPkloP6TTtT0B2_oywBYIqCQQ0FC_O8LGTszGZz350

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z sygnałami napływającymi od pacjentów o szerzeniu w placówkach medycznych fałszywych informacji o epidemii koronawirusa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w apelu.

„Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji rodzi wśród społeczeństwa strach oraz może negatywnie wpływać na pracę służb zarządzania kryzysowego, które w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego przystępują do działania zgodnie z procedurami” – wskazują prezes NRL i GIS.

„Przypominamy, że mamy obecnie sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów co do ryzyka wystąpienia przypadku zakażenia koronawirusem (2019-nCoV CoV)” – czytamy dalej.

Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, przedstawiając najnowsze informacje w formie komunikatów na stronie internetowej: https://gis.gov.pl/.

źródło: rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *