Prezesi i członkowie zarządów spółek zapłacą 9-proc. składkę zdrowotną od zarobków.

wpis w: Zdrowie | 0

Rząd w art. 13 Polskiego Ładu zapisał, że osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9-proc. składkę zdrowotną od swoich zarobków.
Rząd nałoży 9-proc. daninę na zarobki setek tysięcy osób zasiadających we władzach spółek – podała w czwartek (29 lipca) „Rzeczpospolita”.

„Chodzi o członków zarządów i prezesów spółek, którzy zarabiali do tej pory bez potrącania żadnych składek. (…) Dotknie to 80 proc., jeśli nie więcej, działających w Polsce spółek” – czytamy w „Rz”.
Opodatkowanie wzrośnie z 32 do 41 proc.

„Po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie opodatkowanie zarobków członków zarządów i prezesów pełniących swoje funkcje wyłącznie na podstawie powołania wzrośnie z 32 do 41 proc.” – Po zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie opodatkowanie zarobków członków zarządów i prezesów pełniących swoje funkcje wyłącznie na podstawie powołania wzrośnie z 32 do 41 proc.” – podaje dziennik.

Cytowana przez „Rz” Anna Misiak, partner, doradca podatkowy w MDDP, twierdzi, że rząd ani nie sygnalizował takich zmian, ani też nie podał uzasadnienia do nich w projekcie udostępnionym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. – To kolejna podwyżka podatków, o której rząd do tej pory nie mówił, i spodziewam się, że po wnikliwej lekturze Polskiego Ładu takich nieprzyjemnych niespodzianek znajdzie się więcej – komentuje w „Rz” Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

„Zdaniem ekspertów zmiana najbardziej uderzy w małe i średnie firmy, które będą musiały już za kilka miesięcy zrekompensować prezesom i członkom zarządów obniżkę ich pensji. Nowe zasady mają bowiem wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.” – podano.

źródło: puls medycyny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *