Prezydent RP o zmarłym prof. Zembali: „Światowej klasy naukowiec, Człowiek o wielkiej osobowości”

wpis w: Zdrowie | 0

Prezydent Andrzej Duda wpisem w mediach społecznościowych pożegnał zmarłego prof. Mariana Zembalę. Prezydent zaznaczył, że Profesor był wybitnym kardiologiem i światowej klasy naukowcem.
Prezydent RP żegna Profesora Mariana Zembalę

W sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotarła do niego „tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali”.

„Z wielkim smutkiem przyjęliśmy z Agatą wiadomość o odejściu Prof. Mariana Zembali – wybitnego kardiochirurga, współtwórcy i dyrektora i lidera Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej klasy naukowca, byłego Ministra Zdrowia, Człowieka o wielkiej osobowości. RIP” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Urodzony w 1950 r. w Krzepicach prof. Marian Zembala był kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.
Profesor, kardiochirurg, dyrektor, minister zdrowia

Kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu – jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Był członek PAN, konsultantem krajowym z zakresu kardiochirurgii. Pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów. Prof. Zembala był pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad trzydziestoletniej historii.

W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

Od czerwca do listopada 2015 r. był ministrem zdrowia w rządzie premier Ewy Kopacz (PO), był też posłem Platformy Obywatelskiej.

Mieszkał w Tarnowskich Górach.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *