Próbki na obecność koronawirusa są już badane w Polsce

wpis w: Pozostałe | 0

„Od czwartku (30 stycznia) badamy próbki dotyczące osób, u których lekarze podejrzewają wystąpienie koronawirusa – poinformował w piątek (31 stycznia) dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr Grzegorz Juszczyk. – Instytut dysponuje wzorcem genetycznym nowego wirusa” – dodał.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, zorganizowanej w związku z zagrożeniem koronawirusem 2019-nCoV, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zaznaczył jednocześnie, że „wcześniej czy później taki przypadek na pewno się pojawi”.

„W tej chwili hospitalizowanych jest kilkanaście osób z podejrzeniem obecności takiego wirusa, ponad 500 osób jest w stałym monitoringu przez służby sanitarne” – powiedział.

Powtórzył apel Ministerstwa Zdrowia, aby do oddziałów zakaźnych zgłaszały się osoby, które były w Chinach – lub miały kontakt z osobą, która przebywała w tym kraju – i mają gorączkę powyżej 38 st., kaszel i duszności.

Badania w kierunku koronawirusa już w Polsce

Monitoring zgłoszonych przypadków przebiega szybciej, ponieważ próbki pobrane od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nie muszą już być wysyłane do zagranicznych laboratoriów.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr Grzegorz Juszczyk poinformował, że Instytut uruchomił linię diagnostyczną i dysponuje wzorcem nowego koronawirusa. „Rozpoczęliśmy już badania próbek, które dostarczane są do naszego Instytutu” – przekazał. Jak zaznaczył, badania wykonywane są od czwartku. Dodał, że próbki te są transportowane we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną i dotyczą osób, u których lekarze podejrzewają wystąpienie koronawirusa.

„Współpracujemy zarówno z laboratoriami międzynarodowymi, jak i z laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego” – powiedział. Dodał, że jeśli będą pojawiać się kolejne próbki, zapewne kaskadowo uruchomiona zostanie dodatkowe diagnostyka”.

Będzie transport Polaków z Wuhanu

W najbliższych dniach ma być przeprowadzony transport Polaków z Wuhanu. „Obecnie zadeklarowało powrót 31 osób. Transport będzie się odbywał do Francji, a z Francji bezpośrednio do Polski. Jesteśmy na to przygotowani” – zapewnił Waldemar Kraska.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że system działa sprawnie, a Polska ma wdrożone wszystkie procedury, które są zgodne ze standardami WHO oraz europejskich organizacji badających stan zdrowia.

„W tej chwili jest ogłoszony wyższy stan gotowości Światowej Organizacji Zdrowia, natomiast chcę powiedzieć, że my do takiego stanu byliśmy przygotowani mniej więcej od tygodnia” – powiedział Jarosław Pinkas. Zaznaczył, że wdrożone procedury nie zmienią się, gdyż na bieżąco są realizowane te, które są wymagane. „Byliśmy mądrzy przed szkodą, aczkolwiek ta szkoda na razie do Polski nie doszła. Epidemia jest w Chinach, jest kilka przypadków w Europie, natomiast nie u nas” – podkreślił Jarosław Pinkas.

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban uspokajał, że liczba 10 tys. przypadków chorych osób nie jest duża.

źródło: pulsmedycyny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *