Prokuratura Europejska wszczyna dochodzenie ws. zakupu szczepionek na COVID-19

wpis w: Zdrowie | 0

W opublikowanym komunikacie nie wskazano, o które dokładnie kontrakty na zakup szczepionek chodzi. „Na tym etapie żadne szczegóły nie będą podawane do wiadomości publicznej” – przekazała Prokuratura Europejska.
Sprawę opisuje POLITICO. Zwraca uwagę, że w kwietniu „New York Times” informował o wiadomościach między szefową Komisji Europejskiej i dyrektorem generalnym Pfizera, które miały dotyczyć umowy na szczepionki. Umowa zawarta z tym koncernem opiewała na 35 mld euro – gdyby została w pełni zrealizowana. Informację w tej sprawie chciał pozyskać rzecznik praw obywatelskich UE, jednak wiadomości między szefową KE a szefem Pfizera zostały usunięte i nie można poznać ich treści. Rzecznik krytykuje za to Komisję.

W dodatku we wrześniu wydano raport, w którym Europejski Trybunał Obrachunkowy ocenił krytycznie szefową KE – odeszła od zasad wypracowanych podczas poprzednich negocjacji dotyczących szczepionek. Von der Leyen osobiście wypracowywała wstępną umowę z Pfizerem, a Trybunałowi nie udostępniła dokumentów w tej sprawie.
Rząd i Pfizer kłócą się o szczepionki. Miliardowy rachunek

Pfizer i umowy z nim zawarte to także temat, który pojawia się w Polsce. Koncern Pfizer czeka aż Polska zapłaci ok 1,5 – 2 mld zł za szczepionki przeciwko COVID-19, których rząd i Ministerstwo Zdrowia nie chciały przyjąć. Informacje o roszczeniu zdradza w rozmowie z Wirtualną Polską Adam Niedzielski, minister zdrowia. Tłumaczy również, czy Polska planuje w ogóle płacić i jak próbowała załagodzić szczepionkowy spór.Zaczęło się w kwietniu tego roku. To wtedy szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował Komisję Europejską i firmę Pfizer, że Polska odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19. I jednocześnie nie zamierza płacić za te nieodebrane i niewykorzystane, choć wcześniej zakontraktowane.

Powód? Oficjalnie – ze względu na sytuację za wschodnią granicą. Gdy Władimir Putin rozpoczął masowe bombardowania ukraińskich miast, miliony osób uciekały z tego kraju – w sporej części do Polski. Tu znalazły schronienie.

I właśnie na „zaistnienie nadzwyczajnych okoliczności” związanych z wojną powołał się polski rząd. Pieniądze chce przeznaczać na skutki wojny, nie szczepionki, po której Polacy coraz rzadziej sięgają.

O tym, że Polska zamówiła o wiele więcej szczepionek niż była w stanie wykorzystać w Wirtualnej Polsce pisaliśmy pod koniec kwietnia. W materiale pt. „Szczepionkowa przesada rządu, czyli 10 mld złotych wisi nad zlewem” Patryk Słowik wskazywał, że na włosku wisi 10 mld zł. Rachunek do zapłacenia już jest – wynika z informacji WP.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *