Proputinowska partia w Polsce? Na jej czele były wiceminister z rządu PiS

wpis w: Zdrowie | 0

Do sądu wpłynął wniosek o rejestrację partii politycznej Front. Na jej czele stoi Krzysztof Tołwiński, w przeszłości wiceminister w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ostrzega, że w tym przypadku mamy do czynienia z organizacją jawnie prorosyjską i antyukraińską.Aby zarejestrować partię polityczną w Polsce, należy zebrać podpisy co najmniej 1000 obywateli polskich, którzy ukończyli 18 lat i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że działacze odpowiedzialni za Front dostarczyli do warszawskiego sądu okręgowego wniosek z 1200 podpisami.

Na liście widnieją nazwiska trzech osób dotychczas związane z Frontem, w tym Krzysztofa Tołwińskiego. To były wiceminister skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie pierwszych rządów PiS i były wicemarszałek podlaski.
Proputinowska partia w Polsce? Na jej czele były wiceminister z rządu PiS

Na siedzibę partii Front wskazano Jasionówkę. To mała wieś w województwie podlaskim, gdzie mieszka Tołwiński i prowadzi gospodarstwo rolne. „Instruktaż co do dalszego postępowania w naszym środowisku w najbliższym czasie” – napisał polityk w mediach społecznościowych.Przed organizacją ostrzega natomiast Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Określa on środowisko, na czele którego stanął Tołwiński, jako „prorosyjskie” i „jawnie antyukraińskie”. „Nasz Ośrodek posiada dowody na to, że liderzy tego ugrupowania już po napaści Rosji na Ukrainę kontaktowali się z przedstawicielami zbrodniczego reżimu białoruskiego w tym również związanymi z KGB” – przekazała organizacja.

Zdaniem OMZRiK, członkowie Frontu od jakiegoś czasu lobbują m.in. za ograniczeniem embarga związanego z zakazem sprowadzania białoruskich nawozów.W ostatnich miesiącach członkowie Frontu mieli też publikować w mediach społecznościowych „treści zgodnie z putinowską propagandą i prześladowali osoby pochodzenia ukraińskiego”, dlatego też przeciwko tym osobom toczą się postępowania prokuratorskie. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych o próbie zarejestrowania proputinowskiej partii w Polsce poinformował już ABW.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że Tołwiński zaczął zbierać podpisy potrzebne do rejestracji Frontu wiosną ubiegłego roku, tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. „Otaczające nas warunki i wyzwania determinują jacy jesteśmy i co powinniśmy robić. Maszerujesz, manifestujesz, trawisz czas, energię i środki a kończy się to, że zdezorientowany i durny stajesz u urny. Później narzekasz i zaczyna się to od nowa” – pisał w mediach społecznościowych były wiceminister w rządzie PiS.

W jednym z nagrań Tołwiński mówił też, że obecnie wszystkie partie polityczne w Polsce są „przejęte” przez służby specjalnego. Dlatego wykluczył możliwość współpracy Frontu z jakąkolwiek z formacji. – Nie możemy za bardzo się wychylać, żyjemy w systemie totalitarnym, ademokracji i potężnego wynarodowienia dziadostwa narodu. Dlatego musimy być bardzo przemyślni i inteligentni – mówił polityk.
Tołwiński z wizytami na Białorusi

Krzysztof Tołwiński został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego we wrześniu 2017 roku. Następnie bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy PiS. Mandat posła objął w maju 2010 roku, po katastrofie smoleńskiej, zastępując w ławach poselskich tragicznie zmarłego Krzysztofa Putrę. Wtedy też został członkiem PiS. Później trafił do Konfederacji, z którą ostatnio się rozstał.Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, co najmniej dwukrotnie pojawiał się na Białorusi i spotykał się z przedstawicielami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Mówił, że Białoruś to jedno z „najlepiej zarządzanych państw”, a miński dyktator to „mąż stanu, prawdziwy polityk”.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *