Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety.

wpis w: Zdrowie | 0

– Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia – zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie powiedział po wtorkowym spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
MZ zaproponowało wzrost płac minimalnych pracowników podmiotów leczniczych od 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia
Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania – powiedział we wtorek, 5 października wiceminister zdrowia Piotr Bromber
Wciąż czekamy na konkretne propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące podwyżek płac. Ale to jest tylko jeden z wielu bardzo ważnych punktów rozmów – zaznaczył po wtorkowych rozmowach Tomasz Imiela z Naczelnej Rady Lekarskiej

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się we wtorek (5 października) kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Trwało ponad 8 godzin.
Bromber: wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych w 2022 roku

– Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia – zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie powiedział po wtorkowym (5 października) spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

– Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania. Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej – powiedział Bromber.

Przed wtorkowym spotkaniem rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że strona rządowa nie może zgodzić się na wzrost nakładów na zdrowie w ciągu czterech miesięcy o 100 mld zł. – Na pewno nie możemy się zgodzić na wzrost nakładów w cztery miesiące o 65 mld zł. I liczymy, że z tymi brzegowymi warunkami druga strona zejdzie w stronę kompromisu – zaznaczył rzecznik MZ.

Tomasz Imiela z Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział po wtorkowym spotkaniu: – Nadal jest szansa na porozumienie. O szczegółach dotychczasowych rozmów powiemy w środę, o godz. 17.00 na konferencji prasowej w Białym Miasteczku. Kolejne rozmowy odbędą się w czwartek – zapowiedział.

– Patrząc na to, co się dzieje w rozmowach, to w najważniejszych punktach jesteśmy bardzo daleko. Jednocześnie jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola pójścia na kompromis w czwartek – dodał Imiela.Czy to są konkrety, na które czekali medycy?

Przypomnijmy, że Gilbert Kolbe, rzecznik medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku 2.0 po piątkowych (1 października) rozmowach, powiedział, że dotychczas MZ proponowało głównie zmiany w nazewnictwie poszczególnych tabel i rozmieszczenia zawodów w tych tabelach.

– Ale nadal liczymy na to, że będzie możliwość zawarcia porozumienia. Jeśli jednak resort zdrowia nadal nie będzie gotowy to w czwartek (7 października) dojdzie do rozmów już ostatniej szansy – stwierdził 1 października Kolbe.

– Wciąż czekamy na konkretne propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące podwyżek płac. Ale to jest tylko jeden z wielu bardzo ważnych punktów rozmów – zaznaczył we wtorek, 5 października Tomasz Imiela.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *