Putin szykuje jeszcze większą tragedię. Ofiar może być więcej niż w wojnie w Ukrainie

wpis w: Zdrowie | 0

Widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć jeszcze więcej w innych miejscach – ostrzegł brytyjski minister transportu Grant Shapps. Jak dodał głód spowodowany brakami zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów może spowodować więcej ofiar niż sama wojna.Rosjanie celowo niszczą magazyny żywności – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie.

„Bezpieczeństwo żywnościowe na rozdartej wojną Ukrainie wzbudza zaniepokojenie, zwłaszcza że Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności i miejsca jej przechowywani” – czytamy w raporcie. Ukraina jest jednym z pięciu największych światowych eksporterów różnych kluczowych produktów rolnych, w tym kukurydzy, pszenicy, jęczmienia i oleju słonecznikowego. W 2021 r. produkty rolne stanowiły 41 proc. całkowitego eksportu Ukrainy.
Ofiar będzie więcej niż na Ukrainie

– Tym, co mnie martwi jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności; może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar podczas wojny – powiedział w stacji Sky News brytyjski minister transportu Grant Shapps.Poinformował on, że rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksandrem Kubrakowem o sposobach zapewnienia tego, by ukraińskie zboże mogło opuścić kraj.

– Istnieje wiele potencjalnych sposobów na wywiezienie zboża i innych towarów z kraju, a także na wwiezienie ich do kraju. Myślę, że jest to absolutnie konieczne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do ogromnego głodu, którego liczby mogą przekroczyć liczbę ofiar samej wojny – mówił.
Odblokowanie portów

Zapytany o sugestie, że Wielka Brytania mogłaby wysłać okręty wojenne do portu w Odessie, aby eskortowały statki przewożące towary z Ukrainy, Shapps odparł: „Nie mogę wchodzić w szczegóły, jest w tej kwestii wiele zawiłości, w tym zaminowane wody w pobliżu portu w Odessie. Niewątpliwie Rosja i (prezydent Władimir) Putinem oraz ich podejście do tego tematu mogą bardzo utrudnić sprawę”.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *