Realne ryzyko awarii jądrowej przez wojnę na Ukrainie. Agencja Energii Atomowej ostrzega.

wpis w: Zdrowie | 0

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej widzi „realne ryzyko” awarii jądrowej podczas wojny na Ukrainie. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę uszkodzonych zostało kilka elektrowni atomowych.
Realne ryzyko awarii jądrowej podczas wojny na Ukrainie

W Kijowie, według danych urzędu nadzoru jądrowego, w nocy z soboty na niedzielę pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych. Budynek nie został uszkodzony i nie było żadnych dowodów na wyciek radioaktywny – podała MAEA.

Dzień wcześniej uszkodzony został transformator w podobnym obiekcie w pobliżu Charkowa.

– Te dwa incydenty świadczą o bardzo realnym ryzyku, że obiekty zawierające materiały jądrowe zostaną uszkodzone w trakcie konfliktu a także, że będzie to miało potencjalnie poważne konsekwencje dla ludzi i środowiska – oświadczył Grossi.

W czwartek wojska rosyjskie opanowały strefę zamkniętą wokół reaktora w Czarnobylu, po czym odnotowano podwyższone wartości odczytów promieniowania.Grossi nie skomentował informacji o tym, że prezydent Władimir Putin postawił rosyjskie siły jądrowe w stan podwyższonej gotowości. MAEA nie jest odpowiedzialna za nadzór nad bronią jądrową, ma jednak pilnować, by cywilna technologia jądrowa nie była wykorzystywana do celów wojskowych.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *