Rekord pandemii w Polsce. „Nawet 140 tys. zakażeń dziennie”. Konferencja prasowa

wpis w: Zdrowie | 0

Tak źle nie było od początku pandemii. Resort zdrowia przekazał, że padł rekord zakażeń w Polsce. – Piąta fala stała się faktem – mówił na konferencji prasowej premier. Zapowiedział kolejne zmiany w walce z koronawirusem. Adam Niedzielski podał, że kolejnej doby możemy mieć ponad 40 tys. nowych zakażeń.Najnowsze dane dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce są dramatyczne. W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby wykryto 36 665 przypadków koronawirusa. „Z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 181 osób” – przekazał resort zdrowia.
Nawet 140 tys. zakażeń dziennie?

– Musimy się zmierzyć z nową sytuacją, jakiej do tej pory nie było – mówił Mateusz Morawiecki. – Nie chcę spekulować, ale widziałem już prognozy, że dziennie może być nawet 140 tys. nowych zakażeń – mówił na konferencji.

– V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń – podkreślił.- 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji Omikron – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Rząd zapowiada zmiany w walce z pandemią

– Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że w każdej aptece od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe. Dodatkowo zostaje skrócony okres przebywania na kwarantannie do 7 dni. Do tej pory było to 10 dni. – Zakładamy krótszy okres przechorowania i zakażania – tłumaczył powód takiej zmiany minister zdrowia.

Kolejną zmianą jest zapowiedź, że osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 h od wyniku testu na koronawirusa.- Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można – mówił premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że pracę zdalną wprowadza się w administracji publicznej i samorządowej.
„Eksplozja pandemii”. Dramatyczne scenariusze

– Mamy za sobą tydzień, który można nazwać eksplozją pandemii – powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że dane na kolejną dobę pokażą prawdopodobnie ponad 40 tys. nowych zakażeń.

Niedzielski potwierdził, że w najlepszym scenariuszu będziemy mieć do czynienia z 60 tys. zakażeń na dobę, w najgorszym będzie nawet 140 tys. zakażeń dziennie. Podkreślił, że Omikron stanowi obecnie 30 proc. wszystkich zakażeń.

– Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka – podkreślał szef resortu zdrowia.W środę minister zdrowia zapowiadał drastyczny wzrost zakażeń, gdy Ministerstwo Zdrowia odnotowało 30 586 nowych przypadków zakażeń. – Jeżeli te trendy się utrzymają, to w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia nawet z 50 tysiącami zakażeń dziennie – mówił Adam Niedzielski.- Ten wynik jest większy niż statystyki monitorowane podczas 4 fali na jesieni ubiegłego roku. To wzrost o 90 proc. tydzień do tygodnia – mówił wówczas szef resortu. W piątek jest to już wzrost o 128 proc. Przypomnijmy, że tydzień temu resort zdrowia informował o 16 047 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem.

Niedzielski ogłosił w środę wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej. Kolejne decyzje zapowiedział wówczas na piątek.

źródło:wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *