Rosja będzie produkowała Sputnika V w niemieckim laboratorium?

wpis w: Pozostałe | 0

Strona rosyjska jest zainteresowana produkcją swojej szczepionki przeciw Covid-19 – Sputnik V w niemieckim laboratorium IDT Bilogika – poinformowało w środę (3 lutego) niemieckie ministerstwo zdrowia.

„Rosyjski Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, a także rosyjski fundusz RDIF wyrazili zainteresowanie współpracą w zakresie możliwej produkcji szczepionki w Niemczech i skontaktowali się z IDT Biologika z siedzibą w kraju związkowym Saksonia-Anhalt” – podał w komunikacie resort, nie wyjawiając innych szczegółów.

Jak pisze agencja AFP, niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że rząd Niemiec „pośredniczył” w rosyjskim wniosku o zbadanie możliwości produkcji Sputnika V w Niemczech i innych krajach Europy. Według francuskiej agencji służba prasowa Kremla przyznała w środę, że rosyjska szczepionka ma być produkowana „w najbliższej przyszłości” poza Rosją.

Sputnik V, poza Rosją, jest dopuszczony do obrotu w Kazachstanie, Indiach, Korei Południowej i Brazylii.

We wtorek w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Lancet” opublikowane zostały wyniki ostatniej fazy badań klinicznych nad rosyjską szczepionką. Badanie potwierdziło bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

Tego samego dnia niemiecka kanclerz Angela Merkel zadeklarowała, że każda zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionka zostanie w Niemczech przyjęta z zadowoleniem.

– Rozmawiałam o tym z rosyjskim prezydentem (Władimirem Putinem), przedstawiono nam dziś korzystne dane na temat rosyjskiej szczepionki – powiedziała niemiecka kanclerz.

Zaproponowała również, aby niemiecki federalny Instytut Paula Ehrlicha, odpowiedzialny w Niemczech za regulacje dotyczące leków, „wspierał Rosję” w jej wniosku do EMA o dopuszczenie Sputnika V do obrotu w Unii Europejskiej.

źródło: PAP
foto: Shutterstock 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *