Są wytyczne MZ ws. trzeciej dawki. 2 listopada ruszą skierowania dla wszystkich

wpis w: Zdrowie | 0

Już 2 listopada ruszy system skierowań na trzecią dawkę dla wszystkich zaszczepionych po 18 roku życia. 28 października Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat w tej sprawie.

Wskazówki dotyczące szczepienia przypominającego

W komunikacie od Ministerstwa Zdrowia znajduje się informacja o tym, że dawka przypominająca jest przeznaczona dla wszystkich osób, które:

  • ukończyły 18 rok życia;
  • otrzymały pełny schemat szczepienia preparatami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca albo Johnson & Johnson.

Dawka przypominająca stosowana jest w przypadku zachowania odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. W tym przypadku należy stosować preparaty:

  • Pfizer w pełnej dawce 0,3 ml;
  • Moderna w połowie dawki 0,25 ml.

Należy przy tym uwzględnić w pierwszej kolejności podanie szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym wykonanym szczepionkami Pfizer albo Moderną.

Schemat szczepienia uzupełniającego

W przypadku szczepień uzupełniających, są one przede wszystkim zalecane u osób z zaburzeniami odporności, które:

  • ukończyły 12 rok życia;
  • otrzymały pełne szczepienie preparatami AstraZeneca, Pfizer albo Moderną.

Dodatkową dawkę można zastosować we wskazanych grupach przy zachowaniu odstępu 28 dni po podstawowym szczepieniu. MZ przypomina, że stosuje się w tym wypadku preparaty:

  • u osób w wieku ≥ 12 lat – szczepionkę Pfizer albo Modernę, z uwzględnieniem w pierwszej kolejności podania szczepionki determinowanej podstawowym szczepieniem;
  • u osób w wieku ≥ 18 lat – którym podano w szczepieniu podstawowym AstraZenekę, należy użyć szczepionki Pfizer albo Modernę.

Szef KPRM o szczepieniach w Polsce

Michał Dworczyk przedstawił w środę 27 października podstawowe informacje o realizacji programu szczepień przeciw COVID-19.

– Dzisiaj liczba wykonanych w Polsce szczepień to ponad 38,7 mln podanych dawek. W ciągu dwóch tygodni, bo chyba tyle mniej więcej minęło od naszego spotkania, nastąpił wzrost o około miliona dawek. Liczba osób w pełni zaszczepionych to jest 19,9 mln, czyli tu jest wzrost o 300 tys. od naszego ostatniego spotkania. Liczba osób po pierwszej dawce to jest ponad 20 mln osób, a trzecią dawkę przyjęło 167 tys. Dawkę przypominającą 505 tys. – wyliczył Dworczyk.

Dworczyk przypomniał, że od 2 listopada wszystkie osoby powyżej 18 lat będą mogły zaszczepić się dawką przypominająca, pod warunkiem że od przyjęcia podstawowej dawki upłynęło pół roku. Zaznaczył także, że w tej chwili widać większe zainteresowanie szczepieniami.

– To co widać w ciągu ostatniego tygodnia, naszym zdaniem, jest spowodowane też narastającą IV falą, wzrostem liczby zachorowań – to chyba jedyny pozytywny aspekt, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, w której jesteśmy – że ta sytuacja zmobilizowała trochę osób do szczepienia – powiedział szef KPRM.

Dodał, że w ostatnich tygodniach, w ujęciu tydzień do tygodnia, widoczny był spadek liczby szczepień, a ostatnio, „tydzień do tygodnia, nastąpił wzrost osób, które się szczepią o 13 proc.

źródło: rynekzdrowia.pl
Fot. Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *