Skandaliczne słowa. Burza po słowach ambasadora Ukrainy

wpis w: Zdrowie | 0

Zawrzało po bulwersujących słowach ambasadora Ukrainy Andrija Melnyka w Niemczech ws. masakr polskiej ludności na Wołyniu. – Te słowa są nieprzystające do rzeczywistości. Nie powinny padać – skomentował w programie „Tłit” Wirtualnej Polski Marcin Przydacz, wiceszef MSZ. Głos w tej sprawie zabrał też Zbigniew Rau.Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Niemczech na temat historii polsko-ukraińskiej.

Jak relacjonowały media, w rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera.

Ambasador Melnyk mówił m.in. o prześladowaniu Ukraińców w II RP „w sposób, który trudno sobie wyobrazić”. Jego zdaniem Polska była dla Ukraińców w tamtym czasie „takim samym wrogiem jak nazistowskie Niemcy i ZSRR”. Przyznał, że na Wołyniu dochodziło do ukraińskich zbrodni na Polakach Melnyk, ale stwierdził, że „takich masakr dokonywali również Polacy”. – To była wojna – stwierdził polityk.Wojna w Ukrainie. Reakcja z MSZ na skandaliczne słowa ambasadora

– Na linii Polska-Ukraina relacje są bardzo dobre. Te słowa są nieprzystające do rzeczywistości. Nie powinny padać – skomentował w programie „Tłit” Wirtualnej Polski Marcin Przydacz, wiceszef MSZ.

– Zbrodnia musi zostać nazwana zbrodnią, a zabójstwo zabójstwem – podkreślił. Dodał, że tego typu komentarze nie pomagają, a rosyjska propaganda stara się podzielić Polaków i Ukraińców za pomocą historii, więc trzeba uważać.

Stwierdził, że „nas interesuje stanowisko rządu ukraińskiego”. Podkreślił, że ten odciął się od słów ambasadora. Minister Zbigniew Rau zabiera głos

„Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy w związku z fałszującymi historię wypowiedziami ambasadora Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kułebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie” – przekazał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.Odniósł się też do tego szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. „Ukraińskie MSZ dystansuje się od słów ambasadora Ukrainy w Niemczech na temat historii polsko-ukraińskiej. Bo trudno się od nich nie zdystansować” – napisał Kumoch.Ukraińskie MSZ w swoim oświadczeniu stwierdziło, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie, a Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją.
Ukraińskie MSZ komentuje

„Nic nas nie dzieli, bo zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie jest pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu naglących zagrożeń. Słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, wypowiedziane w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy” – oświadczyło ukraińskie MSZ.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *