Słowenia wstrzymuje szczepienia preparatem Johnson & Johnson

wpis w: Zdrowie | 0

W środę minister zdrowia Słowenii, Janez Poklukar, przekazał, że wstrzymane zostały szczepienia wakcyną od J&J. Trwa badanie przyczyn śmierci 22-letniej kobiety, która zmarła dwa tygodnie po przyjęciu szczepionki.1. Szczepienia tymczasowo wstrzymane

Poklukar poinformował, że wstrzymanie szczepień preparatem J&J do czasu dokładnego wyjaśnienia przyczyn zgonu kobiety, zaproponował słoweński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.Wstępnie wiadomo, że 22-latka zmarła na skutek krwotoku do mózgu i skrzepów krwi.

Wcześniej inna młoda kobieta doświadczyła po szczepieniu poważnych efektów ubocznych, jednak udało się ją uratować.

Według słoweńskiej agencji prasowej STA popularność jednodawkowej szczepionki J&J wzrosła w ostatnich tygodniach po decyzji rządu, że do certyfikatu sanitarnego COVID-19 kwalifikować się będą jedynie zaszczepieni. Obecnie w Słowenii bez tego certyfikatu nie można korzystać z większości usług publicznych.2. Kolejne dawki zakupione od Węgrów

We wtorek rząd w Lublanie ogłosił, że w związku z wysokim zapotrzebowaniem zakupił kolejne 100 tys. dawek szczepionki od Węgier.

Dotychczas w liczącej około 2 mln mieszkańców Słowenii szczepionkę J&J przeciw koronawirusowi otrzymało około 120 tys. osób.Słoweński minister zdrowia podkreślił w środowym oświadczeniu, że w całym kraju na milion zaszczepionych stwierdzono jedynie dwa poważne przypadki powikłań po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19.

„Korzyści (ze szczepień – przyp. red.) wciąż przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań” – zaznaczył.

żródło: portal abc zdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *