Solidarna Polska chce wstrzymać płacenie składki do UE.

wpis w: Zdrowie | 0

Solidarna Polska złoży na najbliższej radzie ministrów wniosek o wstrzymanie płatności należnej od Polski składki do Unii Europejskiej – powiedział Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, na konferencji prasowej w Sejmie. Zarzucił Komisji Europejskiej brak instrumentów wsparcia dla państw pomagających uchodźcom, w tym Polsce. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oszacowało, że w Polsce może pozostać od 2,8 do 7,3 mln uchodźców z Ukrainy.

– Wszyscy stanęli na wysokości zadania poza jedną instytucją: Komisją Europejską. Mimo że tyle milionów ludzi uciekło przede wszystkim do Polski, Unia Europejska nie była w stanie wygenerować żadnego instrumentu wspierającego tych ludzi. Przez dwa miesiące nie przekazała ani jednego euro. Tak samo do innych państw, które przyjęły miliony ludzi – powiedział minister.

Dlatego zapowiedział, że Solidarna Polska zaproponuje wstrzymanie płatności polskiej składki do budżetu wspólnotowego. – To jest wiele miliardów euro, które musimy płacić Unii Europejskiej, a jednocześnie podstawowe koszty pomocy uchodźcom w Polsce do końca roku to będą 2,2 mld euro – powiedział Wójcik podczas konferencji prasowej.

– Polski rząd stanął na wysokości zadania, to Komisja Europejska nie stanęła na wysokości zadania – podkreślił raz jeszcze, odnosząc się do zaangażowania instytucji państwowych, samorządowych oraz społeczeństwa w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *