Stan epidemii zostanie zniesiony. Minister Niedzielski podał termin

wpis w: Zdrowie | 0

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zniesienie stan epidemii w Polsce. – W połowie maja stan epidemii, przekształcimy w stan zagrożenia epidemicznego – tłumaczy szef resortu zdrowia.
Stan epidemii zniesiony. Minister zdrowia podał termin

– Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej – w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego – tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
W połowie maja stan epidemii zostanie zniesiony

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.
Stan epidemii przekształcony w w stan zagrożenia epidemicznego

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy.

Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii.

Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *