Jest decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. – Przed chwilą prezydent podpisał rozporządzenie – przekazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Błażej Spychalski.- Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Proszę pamiętać, że prezydent musiał wyważyć dwie kwestie – bezpieczeństwa granic i swobód obywatelskich społeczeństwa – powiedział Błażej Spychalski.
Podkreślił, że „sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna”. – Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego był szczegółowo analizowany – mówił na konferencji prasowej rzecznik prezydenta.
– Zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w parlamencie. Rozporządzenie zostało wydane na okres 30 dni, wchodzi ono z życie z dniem publikacji – dodał. Spychalski poinformował, że rozporządzenie jest w tej chwili przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.Wyjaśniał także, że decyzja Andrzeja Dudy była podjęta również z uwagi na manewry wojskowe Rosji i Białorusi przy granicy z Polską. – My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granicę UE, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polsce i UE – powiedział.Stan wyjątkowy. Nieoficjalne informacje Wirtualnej Polski
Jak ustaliła wcześniej nieoficjalnie Wirtualna Polska, podpisanie rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego doradzało Andrzejowi Dudzie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwotnie podpis miał być złożony już w środę, jednak ze względu na rocznicę wybuchu II wojny światowej zdecydowano się to opóźnić.
– Był pomysł, żeby prezydent podpisał rozporządzenie pomiędzy uroczystościami z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu, a wizytą w szkole za okazji rozpoczęcia roku szkolnego. (…) Wprowadzanie stanu wyjątkowego w dniu napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę byłoby przez opinię publiczną źle odebrane. Czwartek jest neutralny – mówiła nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego.Po złożeniu podpisu przez prezydenta rozporządzenie zostaje przesłane do Sejmu.
Stan wyjątkowy. Wnioskowała o niego Rada Ministrów
Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to rząd jest bezpośrednio odpowiedzialny za szczelność granicy, zapobieganie nielegalnej migracji oraz próby destabilizacji sytuacji na granicy.- Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, jest cały czas napięta, a to z podstawowego względu, że reżim Łukaszenki, poprzez przetransportowanie ludzi głównie z Iraku przez Białoruś, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Polski, Litwy, Łotwy po to, żeby wprowadzić element destabilizujący nasze kraje – mówił Mateusz Morawiecki.
Po złożeniu podpisu przez prezydenta rozporządzenie zostaje przesłane do Sejmu.
Z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na części województw podlaskiego i lubelskiego wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Rada Ministrów. Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to rząd jest bezpośrednio odpowiedzialny za szczelność granicy, zapobieganie nielegalnej migracji oraz próby destabilizacji sytuacji na granicy.
Pas, na którym będzie obowiązywał stan wyjątkowy, obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią.
źródło: wp.pl
Dodaj komentarz