Szczepienie dzieci przeciw COVID-19 a ryzyko zapalenia mięśnia sercowego

wpis w: Zdrowie | 0

– Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat można szacować na około jeden na 300 tysięcy. Jest ono, orientacyjnie, sto razy niższe niż ryzyko ciężkich powikłań po samym zakażeniu SARS-CoV-2 – mówi w rozmowie Interią dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.
Wyniki raportu o bezpieczeństwie szczepień przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat opublikowano czasopiśmie MMWR wydawanym przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).
Zapalenia mięśnia sercowego a koronawirus

Jednym z powikłań, które bardzo rzadko może wystąpić po podaniu szczepionki mRNA – a takim typem szczepionki jest preparat Corminaty firm Pfizer/BioNTech stosowany u dzieci – jest zapalenie mięśnia sercowego. To rzadka, ale poważna choroba, które może osłabić serce i zaburzyć jego system elektryczny odpowiedzialny za regularne skurcze.Z dotychczasowych informacji, przytaczanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki mRNA jest najwyższe wśród mężczyzn w wieku 12-29 lat.

Przypadki zapalenia mięśnia sercowego u szczepionych dzieci

Co z dziećmi w wieku 5-11 lat? Najnowsze badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych na 8,7 mln dawek szczepionki mRNA podanej w grupie dzieci w wieku 5-11 lat, odnotowano 11 przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Jak wskazuje dr Magdalena Okarska-Napierała, były to przypadki o łagodnym, samoograniczającym się przebiegu.

– Zatem ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat można szacować na około jeden na 300 tysięcy. Jest ono, orientacyjnie, sto razy niższe niż ryzyko ciężkich powikłań po samym zakażeniu SARS-CoV-2 – wskazuje ekspertka.
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Od 14 grudnia 2021 r. rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat rozpoczęły się w Polsce w drugiej połowie maja, a kilka tygodni później dzieci w wieku 12-15 lat.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęła się akcja szczepień przeciw COVID-10, wykonano 51 564 403 iniekcji. W pełni zaszczepionych jest 21 727 625 osób.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *