Szpital działa od 1881 r. Rząd chce z niego zrobić państwowy instytut

wpis w: Zdrowie | 0

Ministerstwo Zdrowia chce utworzyć Instytut Chorób Zakaźnych na bazie działającego w Warszawie szpitala istniejącego od 1881 r. Samorządowcy z Mazowsza przypuszczają, że nowa jednostka może być „prezentem” dla prof. Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Sam Horban mówi, że do podejmowania decyzji personalnych jeszcze daleko.O chęci utworzenia zupełnie nowego instytutu minister zdrowia poinformował władze województwa mazowieckiego w grudniu 2022 r.

Adam Niedzielski wskazał, że doświadczenia nabyte w związku z pandemią COVID-19 pokazują, iż zasadne byłoby stworzenie jednostki badawczej. Szkopuł w tym, że miałaby ona zostać utworzona na bazie istniejącego już szpitala – Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Potrzeba nacjonalizacji

– Patrzymy na tę inicjatywę z bardzo dużym niepokojem, ponieważ na szczeblu krajowym istnieje już państwowy instytut badawczy, który zajmuje się chorobami zakaźnymi – komentuje Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego.- Pomysł Ministra Zdrowia to faktyczna nacjonalizacja Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Budzi to bardzo poważne obawy, że rządzący w Polsce chcą przejąć kolejną dobrze prosperującą instytucję. A czy to przypadkiem nie PiS przyzwyczaił nas do wykorzystywania instytucji, także naukowo-badawczych, przez różne podmioty polityczne? – zastanawia się Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej z Mazowsza.Formalnie przekształcenie szpitala w instytut oznaczałoby, że województwo przestałoby być właścicielem placówki – stałby się nim Skarb Państwa. Podmiotem zarządzającym byłby zaś minister zdrowia. Zgodzić na to musi się i rząd, i władze województwa.

– Chyba że powstałaby specustawa, tak jak powstawały dla innych instytutów – zauważa jeden z naszych rozmówców.

Potrzeby pacjentów

Pomysł utworzenia nowego państwowego instytutu był omawiany podczas ostatniego posiedzenia sejmikowej komisji zdrowia. Większość radnych i ekspertów nie kryła, że uważa go za nieprzemyślany.Krytyczni wobec pomysłu samorządowcy obawiają się, że przejęcie dobrze funkcjonującego szpitala i przekształcenie go w jednostkę badawczą może utrudnić dostęp przeciętnym obywatelom do usług medycznych.- Gdyby szpital ten zajął się sprawami badawczymi w większym zakresie, niż dzieje się to teraz, i skoncentrował się na rządowych programach badawczych, to w naturalny sposób środek ciężkości działania takiej placówki oddaliłby się od leczenia pacjentów z Warszawy i Mazowsza, a do tego jest powołany ten szpital – podkreśla Krzysztof Strzałkowski.

Obecnie placówka odgrywa istotną rolę w zabezpieczeniu ogółu obywateli przed chorobami zakaźnymi – stanowi bowiem pierwszy adres w wypadkach wątpliwości co do zdrowia osób lądujących na stołecznym lotnisku Chopina, czyli w najpopularniejszym polskim porcie lotniczym, obsługującym m.in. długodystansowe połączenia z krajami, w których można zarazić się chorobami tropikalnymi.- Chcielibyśmy poznać rozsądne uzasadnienie, dlaczego należy utworzyć nowy instytut. Nikt takiego nie przedstawił. A zakulisowo mówi się, że jej szefem miałby zostać Andrzej Horban, krajowy konsultant, bliski współpracownik rządu i ordynator jednego z oddziałów szpitala zakaźnego, który ma być przekształcony – zaznacza jeden z naszych rozmówców.

Dla jasności: nikt dziś oficjalnie nie mówi, że prof. Horban miałby zostać szefem instytutu. Cała koncepcja jest bowiem na wstępnym etapie.

Profesor Andrzej Horban zaś podkreśla, że aby do realizacji rządowego planu w ogóle doszło, potrzebne jest wsparcie idei przez samorząd mazowiecki.

Zapytany o swoją ewentualną kandydaturę, odpowiedział: „Decyzje personalne – jeszcze daleko, daleko!”.Wątpliwości co do pomysłu ma dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, wojewódzka konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych oraz wicedyrektorka obecnie istniejącego szpitala.

Podczas debaty w sejmiku podkreślała, że na chwilę obecną ministerialnej koncepcji nie popiera.

– Jeśli się stworzy ten instytut i on będzie sobie dobierał pacjentów selektywnie pasujących do programów badawczych, to niewątpliwie obniży się jakość powszechnej opieki zdrowotnej nad chorobami zakaźnymi w całym województwie – stwierdziła.

Wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Zdrowia o to, jakie jest uzasadnienie chęci utworzenia nowego instytutu. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie jest najstarszą placówką zakaźną w Polsce, powołaną dekretem cara Mikołaja I w 1881 r.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *