Szumowski: leki na cukrzycę do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło – nadal ratują

wpis w: Zdrowie | 0

– Leki na cukrzycę do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło i nadal ratują życie – zapewnił w czwartek (5 grudnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił, że śladowe ilości nitrozoamin w leku na cukrzycę to nie zanieczyszczenie, ale naturalny proces produkcji.

O tym, że przyjmowana przez chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych, poinformował we wtorek wieczorem na swoich stronach internetowych „Dziennik Gazeta Prawna”.

Szumowski pytany na antenie RMF FM, czy leki na cukrzycę są na pewno bezpieczne, odpowiedział: w lekach na cukrzycę nic się nie zmieniło. – To nie jest zanieczyszczenie pod postacią dosypania jakieś trucizny do leku, w trakcie procesu produkcji pojawiają się śladowe ilości tych substancji, ale tak było zawsze – podkreślił.

Wyjaśnił, że Europejska Agencja Leków zaczęła badać nowymi metodami, bardzo dokładnie wszystkie substancje i odkryła śladowe ilości tych nitrozoamin w leku na cukrzycę, natomiast to nie jest zanieczyszczenie, tylko naturalny proces produkcji.

Na pytanie, czy jakiekolwiek leki na cukrzycę zostaną wycofane, odpowiedział: „każde będą badane, żeby była jasność, my zbadamy dokładnie każdą serię, jeżeli w danej serii nagle się okaże, że tych substancji jest więcej, to tak, jak z każdym lekiem, on będzie wycofany”. Zaznaczył, że na razie takich sygnałów nie ma.

– Te leki do tej pory ratowały życie, nic się w nich nie zmieniło i nadal ratują życie – podkreślił. Tłumaczył, że nic nowego się nie wydarzyło, produkcja była taka sama przez lata i po prostu dokładniejsze metody wykryły śladowe ilości substancji.

Katarzyna Krzykowska (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *