Szykują się kolejne podwyżki. Wodociągi chcą podnieść opłaty za wodę, bo spółki ponoszą straty

wpis w: Zdrowie | 0

Drastyczny wzrost kosztów prądu i gazu sprawił, że aż 70 proc. firm wodno-kanalizacyjnych ma straty na podstawowej działalności. Już niemal 300 wodociągów stara się o zgodę na podwyżki taryf. Regulator usiłuje tę falę powstrzymać – pisze „Rzeczpospolita”. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zgodziło się na zmianę taryf tylko w nielicznych przypadkach. – W razie braku wzrostu taryf konieczne będzie znaczące ograniczenie inwestycji, w tym mających na celu spełnienie legislacji polskiej i europejskiej. A to skutkować może karami nakładanymi na Polskę – ostrzega Zofia Koszutska-Taciak z firmy wodociągowej Aquanet w Poznaniu.

Taryfy wodno-ściekowe były zatwierdzane w 2021 r. na najbliższe trzy lata. Wówczas aż 90 proc. wniosków zostało zatwierdzonych. Jak pisze „Rz”, ceny w kraju są bardzo zróżnicowane.

„W poznańskim Aquanecie metr sześcienny wody skosztuje 5,03 zł brutto, a ścieków 7,39 zł. Mieszkańcy Kielc za wodę i ścieki płacą po 10,90 zł brutto. W ubiegłym roku opłaty wzrosły tam o blisko 8 proc., w tym o ponad 4 proc., w przyszłym mają skoczyć o 3,7 proc. Mieszkańcy Warszawy płacą za wodę 3,89 zł, za ścieki 5,96 zł, a łączna cena dla obu usług to 9,85 zł brutto.” – pisze dziennik.
Ceny energii i paliw w górę. Wodociągi chcą podwyżek opłat

Na kondycji spółek wodociągowych odbijają się rosnące koszty energii elektrycznej, gazu i paliw. Lubelskie wodociągi 15 czerwca br. złożyły wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy „w związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju”. Podnoszą w nim, że ceny energii elektrycznej wzrosły o kilkaset procent. Wody Polskie poinformowały, że wpłynęło do nich już 285 wniosków o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. „Skrócenie trzyletniego okresu to nic innego jak prośba o podwyżkę” – podkreśla „Rz”. – Średni wzrost ceny za usługę dostarczania wody w stosunku do ceny proponowanej w pierwszym okresie obowiązywania taryfy wynosi 15,82 proc., a w przypadku ścieków jest to 20,20 proc. – wyliczają Wody Polskie, cytowane przez gazetę.

Pozytywną decyzję wydano dotychczas w sprawie 18 wniosków, a w 85 przypadkach odmówiono zmiany cen. Wody Polskie podkreślają, że skrócić czas obowiązywania taryfy można tylko w uzasadnionych przypadkach. Spółka wodociągowa musi udowodnić, że jej sytuacja ekonomiczna uległa zmianie.

Jak podaje Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, na 204 przedsiębiorstwa, które wypełniły jej ankietę, stratę na działalności wodno-kanalizacyjnej w I kwartale 2022 r. poniosło 70 proc. „Zdecydowaną większość firm dotknęły drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu” – czytamy.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *