Tego się nie spodziewaliśmy. Inflacja uderza z rekordową siłą

wpis w: Zdrowie | 0

Poznaliśmy wstępny odczyt inflacji za sierpień 2022 r. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,8 proc. Inflacja jest najwyższa od marca 1997 r., kiedy to wyniosła 16,6 proc. Ekonomiści nie spodziewali się takiego wyniku. „Auć” – skomentowali na gorąco analitycy mBanku.Lipcowy odczyt inflacji, 15,6 proc. rok do roku, okazał się rekordowy i wyższy niż wstępne dane GUS na ten temat. Takiej drożyzny jak w lipcu w Polsce nie było od ponad 25 lat. Najbardziej drożały żywność i energia.
Inflacja w Polsce – sierpień 2022 r. – Eksperci: „Auć, inflacja wystrzeliła”

Tymczasem wstępne szacunki inflacji w sierpniu 2022 r. (16,1 proc. rok do roku) jeszcze przebiły ten wynik i zaskoczyły ekspertów, którzy prognozowali nawet, że inflacja w sierpniu może być niższa niż miesiąc wcześniej, wskazując przede wszystkim na przecenę paliw.”Auć, inflacja w sierpniu nie zwolniła (konsensus, ani się nie ustabilizowała” – skomentowali na gorąco po publikacji danych analitycy z mBanku. Jak wskazali, znowu najbardziej podrożały żywność (aż o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca) i energia (3,7 proc.). Ale inflacja z ich wyłączeniem (bazowa) też przyspiesza (do 10 proc.).”Letnia stabilizacja inflacji to nie koniec jej wzrostów, ostrzegaliśmy” – to z kolei komentarz ekonomistów z ING. Ich zdaniem „z cyklem podwyżek nie pożegnamy się szybko”.”Powodem zaskoczenia ceny żywności i inflacja bazowa [bez cen żywności i energii – przyp. red.], którą obecnie szacujemy na 9,9 proc.” – wskazują analitycy Pekao.

– Ten wynik to nie zaskoczenie, a raczej smutna rzeczywistość. Choć szczyty dopiero przed nami – skomentował Mariusz Zielonka, ekspert Lewiatana.Eksperci nie mają wątpliwości, że w obecnej sytuacji inflacja i wzrost gospodarczy to będą dwa tematy, które jeszcze długo pozostaną głównym przedmiotem zmartwień nie tylko makroekonomistów czy inwestorów, ale w ogóle wszystkich Polaków.

źródło: money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *