„To hekatomba”. Prof. Simon przestrzega przed kolejną falą koronawirusa

wpis w: Zdrowie | 0

– 510 tys. zgonów w jednym roku to hekatomba. To się nie może powtórzyć – powiedział prof. Krzysztof Simon, pytany o możliwą kolejną falę epidemii koronawirusa w Polsce. Wirusolog wskazał też, czy możliwy jest powrót do lockdownu.O aktualnej sytuacji epidemicznej na świecie prof. Krzysztof Simon mówił w środę w programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Jak zauważył, w Polsce należy spodziewać się „gorszego scenariusza” ze względu na mniejszą liczbę osób zaszczepionych niż np. we Włoszech.

Pytany, czy w kraju możliwy jest powrót do obostrzeń i obowiązku noszenia maseczek, odparł, że „trzeba to rozważyć bez zbędnych emocji”. Zaznaczył jednak, że nie widzi powodów, aby wprowadzić twardy lockdown na terenie całego kraju.

– Nie widzę powodu do wielkich, gigantycznych lockdownów, poza lokalnymi. Nie sądzą, żeby to miało sens w skali całej Polski. To nie ma sensu – stwierdził kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.Polska gotowa na kolejną falę epidemii? Prof. Simon: mam wątpliwości

Wirusolog odniósł się także do zapewnień ze strony rządzących, którzy w ostatnich dniach uspokajali, że Polska jest przygotowana na ewentualną kolejną falę koronawirusa.

– Mam wątpliwości, ja już te zapewniania o dobrym przygotowaniu przerabiałem. (…) Czy zna pan większą tragedię narodu polskiego po II wojnie światowej, niż skala zgonów w zeszłym roku? Przecież 510 tys. zgonów w jednym roku to hekatomba. To się nie może powtórzyć – przestrzegał prof. Simon w rozmowie z dziennikarzem Polsatu, przypominając, że w 2021 roku zmarło w sumie ponad pół miliona osób.Eksperta zapytano też o szczepienia. – Gdybym ja był decydentem, to obowiązkowo zaleciłbym szczepienia wszystkim po 60. roku życia – powiedział specjalista chorób zakaźnych.

W ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 964 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 133 ponownych. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby. Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono już 6 mln 18 tys. 565 przypadków. Zmarło 116 tys. 440 zainfekowanych pacjentów.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *