To najstarszy neurolog na świecie. Mówi, czego codziennie potrzebuje mózg

wpis w: Zdrowie | 0

100-letni dr Howard Tucker z Cleveland w stanie Ohio to najstarszy lekarz na świecie. Od 75 lat związany jest z medycyną i jak mówi aktywność zawodowa to jeden z sekretów długowieczności. „Przestrzegam: jeśli przejdziesz na emeryturę, powinieneś przynajmniej robić coś hobbystycznie. Codziennie potrzebujesz bodźca dla mózgu” – radzi neurolog.
1. Aktywność zawodowa wydłuża życie

W 2021 r. Guinness World Records przyznał dr. Howardowi Tuckerowi tytuł „najstarszego praktykującego lekarza na świecie”. 100-letni neurolog od 75 lat zajmuje się swoją pasją, czyli medycyną i jak mówi – nie ma zamiaru przechodzić na emeryturę. Lekarz podkreśla, że to właśnie dzięki swojej pracy cieszy się długowiecznością.”Musisz być szczęśliwy w swojej pracy i w życiu prywatnym” – przekonuje neurolog. Choć on sam zrezygnował niedawno z przyjmowania pacjentów, nadal uczy zawodu mieszkańców St. Vincent Charity Medical Center w Ohio.Jego słowa potwierdzają badania opublikowane w „Harvard Health Publishing”, które dowiodły, że długa aktywność zawodowa często wiąże się z doskonałym stanem zdrowia i długowiecznością. Jej wrogiem jest za to emerytura. Szacuje się, że tylko jeden dodatkowy rok po przejściu na emeryturę wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu nawet o 11 proc.

„Przestrzegam: jeśli przejdziesz na emeryturę, powinieneś przynajmniej robić coś hobbystycznie. Codziennie potrzebujesz bodźca dla mózgu” – zaznacza neurolog.
2. Styl życia wpływa na wiek

National Institute on Aging od lat powtarza, że nawyki związane ze stylem życia, takie jak aktywność fizyczna i ćwiczenie umysłu, mogą zmniejszyć ryzyko powstawania groźnych chorób, w tym między innymi alzheimera.

„Nigdy nie paliłem. Od czasu do czasu lubię wypić dobre martini” – przyznaje 100-latek. Lekarz uwielbia też sport, a zwłaszcza jazdę na nartach. Dr Trucker dodaje, że niezwykle ważne było dla niego pozytywne nastawienie do życia i koncentrowanie się na teraźniejszości.”Nigdy nie myślę o śmierci” – zapewnia. Co ciekawe, potwierdzają to również badania. Ludzie, którzy są optymistami, mogą wydłużyć swoje życie nawet o 15 proc.

Dr Tucker podkreśla, że od 65 lat jest szczęśliwym mężem, co także wpływa na długi wiek. Taka teza znalazła potwierdzenie w badaniach: mężczyźni, którzy są w związku małżeńskim, są zdrowsi niż single. Co więcej, mężowie żyją dłużej.

źródło: portal.abczdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *