USA reagują na pomysł Dudy. Jednoznaczna odpowiedź

wpis w: Zdrowie | 0

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller skomentował propozycję prezydenta Andrzeja Dudy o zwiększeniu wydatków państw NATO na obronność. – Myślę, że pierwszym krokiem jest skłonienie każdego kraju do spełnienia progu 2 proc. – oznajmił amerykański urzędnik.Miller odpowiedział podczas poniedziałkowego briefingu na pytanie Polskiej Agencji Prasowej, czy USA są skłonne poprzeć pomysł prezydenta Andrzeja Dudy dot. zwiększenia zobowiązań sojuszników w NATO – do wydawania 3 proc. swojego PKB na obronność zamiast obecnie obowiązujących 2 proc.

– Myślę, że pierwszym krokiem jest skłonienie każdego kraju do spełnienia progu 2 proc. Widzieliśmy w tej kwestii poprawę, około 2/3 z nich już to robi, ale myślę, że powinniśmy wykonać ten pierwszy krok, zanim będziemy rozmawiać o tej dodatkowej propozycji – oświadczył rzecznik Departamentu Stanu.

Duda ma plan dla NATO

W poniedziałek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego – w przeddzień spotkania z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu, Duda zapowiedział, że podczas rozmów zaproponuje, by zwiększyć uzgodniony na szczycie NATO w Newport w 2014 r. wymóg wydawania co najmniej 2 proc. PKB na obronność do 3 proc.Zdaniem prezydenta byłaby to odpowiednia odpowiedź na zagrożenia ze strony Rosji, która przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny.- Zamierzam przekonać do tego naszych sojuszników, zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Cieszę się, że Stany Zjednoczone i Polska, które już przekroczyły to minimum, mogą świecić przykładem i być inspiracją dla innych – oświadczył Duda.

Duda i Tusk spotkają się z Bidenem

Spotkanie prezydenta Dudy oraz szefa polskiego rządu z prezydentem USA – zaplanowane na wtorek na godz. 15.30 czasu lokalnego – zbiegnie się z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO. Biały Dom zapowiedział, że przywódcy USA i Polski wspólnie skonsultują się przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie.

Strona polska informowała natomiast, że podczas rozmów z prezydentem USA poruszone zostaną m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu – m.in. o Ukrainę – a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.Po spotkaniu z prezydentem Bidenem – ok. godz. 16.40 czasu lokalnego – zaplanowana jest wypowiedź dla mediów premiera Donalda Tuska; potem szef rządu ma wrócić do kraju.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *