Ustawa kompensacyjna. PiS idzie na rękę antyszczepionkowcom.

wpis w: Zdrowie | 0

Do Sejmu trafiła nowa wersja ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Tym razem w formie projektu poselskiego. Posłowie PiS, którzy złożyli projekt, zrezygnowali tym razem z zapisów, przeciwko którym protestowali antyszczepionkowcy.Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, ustawa kompensacyjna w obecnej formie nie zawiera już zapisów, które nie podobały się antyszczepionkowej frakcji PiS. Rządowy projekt ustawy o rekompensatach za niepożądane odczyny poszczepienne trafił do Sejmu ok. pół roku temu. Znalazł się jednak w sejmowej zamrażarki.
PiS przestraszył się antyszczepionkowców

Ustawa miała zachęcić do szczepień osoby, które obawiają się niepożądanych odczynów. Projektowi w ówczesnym kształcie sprzeciwiała się grupa antyszczepionkowców wśród posłów PiS. Z nowego projektu poselskiego usunięto zapisy, które nie podobały się posłom z zespołu ds. tzw. sanitaryzmu.

Zniknęły m.in. zapisy o karach za okłamywanie sanepidu, a także o zbieraniu informacji o dzieciach niezaszczepionych. W projekcie zostały jedynie zapisy o odszkodowaniach za niepożądane odczyny poszczepienne. Projekt jest teraz ponad dwukrotnie szczuplejszy. Z 40 stron „schudł” do 16.Antyszczepionkowcy skuteczni

Grupa antyszczepionkowców w PiS skutecznie blokuje podejmowanie przez rząd działań na rzecz walki z epidemią – podaje „Gazeta Wyborcza”. Wprowadzane obostrzenia praktycznie są nieodczuwalne. PiS w obawie przed odpływem elektoratu do Konfederacji, nie jest w stanie przeforsować ustawy o weryfikacji szczepień przez pracodawców.

Taką ustawę zapowiadał wielokrotnie minister zdrowia Adam Niedzielski, a w listopadzie poseł PiS Czesław Hoc złożył projekt poselski. Nie trafił jednak nawet do laski marszałkowskiej.Nowych zaszczepionych w ostatnim czasie jest coraz mniej, a z tygodnia na tydzień umierają setki chorych na COVID-19.

źródło: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *