W Polsce zaczęła się kampania „Nursing Now”

wpis w: Pozostałe | 0

5 lutego 2020r. w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano w Polsce międzynarodową kampanię „Nursing Now”.

2020 rok został ogłoszony przez WHO we współpracy z Międzynarodową Radą Pielęgniarek i Międzynarodową Radą Położnych – „Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej”. Data ta zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki współczesnego, profesjonalnego pielęgniarstwa.

– Współczesna pielęgniarka i położna to zawody samodzielne, nowoczesne, wymagające dużej profesjonalnej wiedzy medycznej, wyjątkowych predyspozycji – silnej osobowości, cierpliwości oraz empatii – podkreślała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Międzynarodowa kampania „Nursing Now” ma podkreślić ogromną rolę pielęgniarek i położnych w ochronie zdrowia. W większości krajów świata stanowią one co najmniej połowę wszystkich pracowników systemu opieki zdrowotnej.

W czasie uroczystości studentki oraz studenci pielęgniarstwa i położnictwa przedstawili 20 marzeń dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej. Wśród nich były m.in.: „Moim marzeniem jest zostanie specjalistką w dziedzinie, na którą się zdecyduję i być bardzo dobrą w swojej pracy”, „Chciałbym, aby mężczyźni w pielęgniarstwie stali się normą, a nie wyjątkiem” oraz „Chciałabym, aby społeczeństwo widziało w pielęgniarkach i pielęgniarzach specjalistów, którzy znają się na tym co robią”.

W uroczystości udział wzięli: Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Zofia Małas, przewodnicząca Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, prof. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, także przedstawiciele samorządów zawodowych lekarskiego, aptekarskiego, diagnostów laboratoryjnych, Rzecznika Praw Pacjenta, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pielęgniarskich i położniczych towarzystw naukowych oraz Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, Fundacji Urszuli Jaworskiej, Stowarzyszenia Amazonek, naczelne pielęgniarki szpitali warszawskich, studenci uczelni kształcących na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *