Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu – inauguracja kampanii

wpis w: Pozostałe | 0

Nie zostawiaj bliskich starszych osób na święta w szpitalu – to idea przyświecająca kampanii społecznej „Buduj więzi – święta spędź z bliskimi”, którą propaguje miasto oraz Okręgowa Rada Lekarska.

– Nasza wspólna kampania mówi głośno o przykrej rzeczywistości wielu seniorów. Chcemy to zmienić, przypominając, że najlepszym prezentem, jaki możemy dać innym to życzliwość i serdeczność – powiedział wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej na spotkaniu inaugurującym akcję w stołecznym Dziennym Domu Opieki Medycznej w Wawrze.

Kampania ratusza oraz Okręgowej Rady Lekarskiej ma na celu przypomnienie, że święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym każdy z nas nie powinien być sam. – Zostawianie bliskich na święta w szpitalu bywa spowodowane egoizmem, bezsilnością, rzadziej trudną sytuacją – zwracają uwagę organizatorzy i przypominają, że niezależnie od przyczyn, warto zastanowić się nad skutkami i wyobrazić sobie emocje z jakimi zmaga się osoba spędzająca samotnie ten czas w szpitalu, bez obecności bliskich.

– Szpital nie jest rozwiązaniem i powinny w nim przebywać wyłącznie osoby, wymagające hospitalizacji z powodów medycznych – zwracają uwagę organizatorzy.

Kampania jest adresowana nie tylko do bliskich pacjentów, ale także do osób, które znają rodziny, w których opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na jego niepełnosprawność, wyczerpanie opiekuna czy inne ważne obowiązki.

Pomóc rodzinom w sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka nad seniorem nie jest możliwa mogą m.in. stołeczne Dzienne Domy Opieki Medycznej (DDomy), działające na Białołęce i w Wawrze. Mogą być do nich przyjęte osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, rehabilitacji. Pobyt w nich jest bezpłatny. Święta seniorzy powinni jednak spędzić ze swoją rodziną.

Kampania informacyjna „Buduj więzi – święta spędź z bliskimi” w komunikacji miejskiej będzie obecna od 16 do 22 grudnia. Od 10 grudnia plakaty wiszą już w szpitalach.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *