WHO dopuszcza chińską szczepionkę Sinovac do użytku awaryjnego.

wpis w: Zdrowie | 0

Chińska szczepionka przeciw COVID-19 Sinovac została we wtorek dopuszczona do użytku awaryjnego przez Światową Organizację Zdrowia.

WHO dopuściła do użytku w awaryjnych sytuacjach chińską szczepionkę Sinovac
Chińscy eksperci zalecają jej stosowanie u osób w wieku 18 lat i starszych. Preparat podawany jest w dwóch dawkach
Szczepionka już jest w masowym użyciu na terenie Chin kontynentalnych
Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki – ocenia agencja Reutera.

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovac udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.
Szczepionka po testach w kilku krajach

Niezależny panel ekspertów zalecił stosowanie szczepionki Sinovacu u osób w wieku 18 lat i starszych. Nie przewidziano górnej granicy wiekowej. Szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 2-4 tygodni – przekazała agencja Reutera.

Szczepionka Sinovac była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.
To nie pierwsza chińska szczepionka w użyciu

Wcześniej WHO udzieliła już kryzysowej aprobaty szczepionce stworzonej przez pekińskie zakłady państwowej chińskiej grupy farmaceutycznej Sinopharm.

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.

źródło: rynek zdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *