Wiceprzewodnicząca KE: Ustawa Dudy nie spełnia kamieni milowych

wpis w: Zdrowie | 0

Ustawa prezydenta Andrzeja Dudy (reformująca ustawę o SN – red.) nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego – przekazała w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Dodała, że jeżeli Polska nie przygotuje wystarczającej odpowiedzi „pieniądze nie zostaną wypłacone”.
Wiceszefowa KE odpowiadała na pytanie europarlamentarzysty Zielonych Daniela Freunda.

– Czy ustawa prezydenta Dudy spełnia kamienie milowe planu naprawczego? Nie, nie spełnia – odpowiadała Jourova.

– Polska będzie musiała pochylić się nad tymi warunkami. Jeśli nie przygotuje wystarczającej odpowiedzi wpływającej na polski system sądownictwa, które będą korespondowały z kamieniami milowymi, to nie zapłacimy pieniędzy – dodawała.

Polski Krajowy Plan Odbudowy. Reformy miały zostać wdrożone do końca czerwca
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Był to krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki.

Komisja Europejska jako warunek akceptacji KPO postawiła m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nowelizacja ustawy o SN, wprowadzająca m.in. to rozwiązanie, została niedawno uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta; wejdzie w życie 15 lipca.

17 czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy zatwierdziły państwa członkowskie UE. Decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. Na razie nie wiadomo, kiedy pieniądze trafią do Polski. KPO zakłada, że Polska musi wdrożyć reformy dotyczące sądownictwa do końca czerwca, a to otworzy jej w lipcu drogę do złożenia wniosku o środki finansowe. Komisja będzie miała do dwóch miesięcy na ocenę tego wniosku.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *