Włochy: do końca roku niemal co trzecia osoba będzie miała zrobiony test na koronawirusa

wpis w: Pozostałe | 0

Do końca roku prawie jedna trzecia Włochów będzie już przebadana na obecność koronawirusa – poinformował w czwartek (4 czerwca) rządowy komisarz do spraw epidemii Domenico Arcuri. Dodał, że we włoskich firmach zamówiono 2 miliardy maseczek, 5 milionów przygotowano dla szkół.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie Arcuri powiedział, że na początku kryzysu epidemiologicznego w kraju wykonywano około 40 tysięcy testów dziennie. W maju średnia ta wynosiła 61 tys. badań dziennie. Obecnie liczba ta wynosi ponad 84 tysiące i ma wzrosnąć do 89 tys.

– 31 grudnia 28 procent Włochów będzie już po teście, a więc prawie co trzecia osoba – dodał komisarz.

Ponadto podkreślił, że obecnie liczba maseczek ochronnych zamówionych we włoskich firmach jest większa od tych z importu. Wyjaśnił, że rząd podpisał porozumienia w sprawie dostaw tych środków ochrony z 22 krajowymi producentami. Jak zaznaczył, w najbliższych dniach dostarczą oni około 2 mld maseczek w cenie 41 eurocentów za sztukę.

Arcuri zapowiedział, że 5 mln maseczek trafi do szkół przed nowym rokiem szkolnym. Na matury rozpoczynające się 17 czerwca przygotowano 200 tys. sztuk.

Odnosząc się do zniesienia w środę restrykcji dotyczących podróży po kraju komisarz powiedział:

– Odzyskaliśmy wczoraj ostatnią część naszej wolności po 84 dniach”. Jak zaznaczył, to „rezultat wyrzeczeń i poczucia odpowiedzialności Włochów, decyzji rządu i zdolności do ich wprowadzania w życie”.

Teraz – dodał Arcuri – wolność „zależy od naszego zachowania”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *