Wspólne stanowisko państw V4. Szymon Hołownia mówi o walce z Putinem

wpis w: Zdrowie | 0

– Albo Władimir Putin zostanie pokonany w Ukrainie, albo będziemy musieli go pokonać na naszym terytorium – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który wziął udział w Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy w Pradze. Politycy V4 poparli także rozszerzenie UE i NATO, ale nie wymienili w tym kontekście Ukrainy.
Przewodniczący parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreślili w oświadczeniu, że obecne środowisko międzynarodowe i bezpieczeństwa stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla całej społeczności narodów demokratycznych i są zgodni, że istnieje pilna potrzeba utrzymania podstawowych zasad praw człowieka, wolności, demokracji i praworządności. W rozmowach wziął również udział przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.
– Grupa Wyszehradzka (V4) powstała 30 lat temu, by nasze kraje poradziły sobie z rosyjskim imperializmem. Dziś także jest potrzebna, by z nim walczyć – rozpoczął swoje wystąpienie marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia ostrzega przed Putinem. Wskazuje na Ukrainę

– Nie ma wśród nas nikogo, kto stałby ręka w rękę obok zbrodniarza Władimira Putina. Nikt nie będzie niuansował, bo wiemy, kto wywołał wojnę w Ukrainie – dodał. Szymon Hołownia podkreślił, że co do diagnozy „jesteśmy jednomyślni”. – To Rosja w bestialski sposób najechała Ukrainę, a nie odwrotnie – zwrócił uwagę. – Natomiast rzeczywiście różnimy się czasem, co do recept – dodał. – Nie da się mówić o wojnie, jeżeli nie ma się na myśli pokoju. Ale chodzi nie o pokój za wszelką cenę, ale o pokój sprawiedliwy, który zapewni bezpieczeństwo Ukrainie i nam – podkreślił.
– Albo Władimir Putin zostanie pokonany w Ukrainie, albo będziemy musieli go pokonać na naszym terytorium – powiedział marszałek Sejmu. Hołownia wskazał, że „albo dziś będziemy płacili, by pomóc Ukrainie, albo za jakiś czas możemy zacząć płacić krwią naszych dzieci”. W dalszej części wystąpienia wskazał, że w trakcie spotkania poruszono „wiele wątków do rozwijania wielu problemów, które V4 może rozwijać, jak np. współpracy w sprawie połączeń energetycznych między naszymi krajami”.
źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *