Wybory 2023. Z tymi obietnicami KO szła na wybory. Oto najważniejsze postulaty

wpis w: Pozostałe | 0

W wyborach parlamentarnych 2023 w Polsce Koalicja Obywatelska zdobyła 31,6 proc. poparcia – wynika z sondażu exit poll IPSOS dla Polsatu, TVN i TVP. To mniej niż obecnie rządzące Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 36,8 proc. Jednak wyborcza arytmetyka jest nieubłagana: w tej chwili to właśnie partie opozycyjne są w stanie utworzyć większościowy rząd, w którym przewagę liczebną będzie miała KO. Jakie są najważniejsze punkty programu gospodarczego, z którym Donald Tusk szedł na sztandarach do tych wyborów?

Podczas wieczoru wyborczego w sztabie KO Donald Tusk powiedział: “Stworzymy w ciągu najbliższego czasu nowy, dobry, demokratyczny rząd z naszymi partnerami”. Naturalnymi kandydatami do wspólnych rządów są dla Koalicji Nowa Lewica i Trzecia Droga. Każda z tych formacji będzie zapewne forsowała własne wije gospodarcze, ale ton dyskusji może nadawać partia, która zdobyła najwięcej głosów, czyli KO. Przypomnijmy, jakie są jej główne postulaty gospodarcze.

Podatki

W tej kwestii KO proponuje przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł z obecnych 30 tys. zł Zapowiada również, że emeryci pobierający emeryturę nie przekraczającą 5 tys. zł brutto nie będą odprowadzać podatku dochodowego.

Wsparcie dla rodzin

Tutaj sztandarowa propozycja KO to tzw. babciowe, oficjalnie znane jako program “Aktywna mama” – czyli świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem. KO zapowiada też, że program in vitro będzie powszechnie finansowany z budżetu państwa.

Polityka mieszkaniowa

Tutaj Donald Tusk chce wprowadzić kredyt 0 proc. dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Proponuje również dopłaty do czynszu dla młodych (nie posiadających żadnego mieszkania na własność) w wysokości 600 zł.

Wsparcie dla przedsiębiorców

KO proponuje przedsiębiorcom „urlop od ZUS” – jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenie społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

Handel w niedziele

KO jednoznacznie opowiada się za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele, z zagwarantowaniem każdemu pracownikowi sektora handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu i podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele.

Podwyżki dla grup zawodowych

Donald Tusk obiecuje, że da nauczycielom średnio 30-procentowe podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego, i to w ciągu pierwszych 100 dni rządów KO.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 36,8 proc. poparcia – wynika z badania exit poll firmy Ipsos przeprowadzonego dla Polsatu, TVP i TVN. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą głosowało 31,6 proc. wyborców. Według tej prognozy PiS nie utrzyma samodzielnej władzy. KO, Trzecia Droga i Lewica tworzą bowiem większość w nowej kadencji Sejmu. Trzecia Droga – koalicyjny komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni – zdobyła 13 proc. Czwarta była Nowa Lewica z wynikiem 8,6 proc., a piąta Konfederacja z wynikiem 6,2 proc.

źródło: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *